Citrix Receiver dla laptopów Chrome OS

Ta sama technologia firmy Citrix wirtualizująca zasoby, która pozwala obecnie użytkownikom tabletów iPad uzyskiwać dostęp do zdalnych aplikacji Windows, wkroczy niedługo do laptopów Chrome OS firmy Google.

Jeszcze latem br. firma Citrix udostępni oprogramownie Citrix Receiver (zapewniające dostęp z komputerów i urządzeń mobilnych do zdalnych zasobów oraz aplikacji biznesowych) dla systemu Chrome OS.

Laptopy Chrome OS (w których wszystkie zadania związane z dostępem do danych są realizowane w oparciu o przeglądarkę Chrome) będą mogły uzyskiwać dostęp do biznesowych aplikacji (wirtualny desktop) za pośrednictwem oprogramowania Citrix Receiver.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Apple Safari świętuje 20 urodziny
  • ChromeOS otrzyma lepszą integrację z pakietem Microsoft 365

Google opracował już we współpracy z firmami Samsung i Acer pakiet, w skład którego wchodzi laptop, oprogramowanie oraz wsparcie techniczne. Jego cena ma się zaczynająć od 28 USD za miesiąc. Podpisana na trzy lata umowa ma gwarantować przeniesienie własności na użytkownika po jej zakończeniu. Jeśli w tym czasie używany aktualnie Chromebook ulegnie awarii, zostanie wymieniony na nowy.

Chociaż cena pakietu wydaje się być atrakcyjna, to niektórym firmom będzie zapewne trudno zdecydować się na zamianę systemu Windows na Chrome. Będzie to szczególnie trudne dla tych, które wcześniej nie używały żadnego oprogramowania typu wirtualny desktop. Użytkownicy oprogramowania Citrix zdecydują się na taki krok szybciej, ponieważ Citrix Receiver dla systemu Chrome pracuje w podobny sposób jak używane już przez nich wcześniej aplikacje tej firmy. Szczegółowe dane dotyczące nowej usługi (która jest obecnie testowana i będzie dostępna latem br.) firma poda jeszcze w tym miesiącu na konferencji Citrix Synergy.

VMware (który później niż Citrix udostępnił użytkownikom tabletów iPad funkcję wspierającą wirtualnego desktopa) ma obecnie podobny problem z systemem Chrome. Google nawiązał już współpracę z firmą VMware, która zaowocuje powstaniem podobnej co Citrix Receiver dla Chrome OS usługi (opartej na oprogramowaniu VMware View). Nie jest jednak pewne, czy produkt pojawi się na rynku jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200