Cisco złożyło ofertę przejęcia Splunk. Wartość transakcji ok. 20 miliardów dolarów

Jak podaje źródło, oferta została złożona niedawno. Firmy natomiast nie prowadzą jeszcze aktywnych rozmów w sprawie przejęcia.

Cisco chce przejąć Splunk / Fot. Materiały własne

Cisco chce przejąć Splunk / Fot. Materiały własne

Cisco Systems Inc. złożyło ofertę przejęcia o wartości ok. 20 miliardów dolarów dla producenta oprogramowania Splunk - podaje Wall Street Journal. Byłoby to największe przejęcie w historii giganta sieciowego, jakim jest Cisco.

Sprawdź: Klawiatura mechaniczna

Zobacz również:

  • Cisco opuści rynek rosyjski
  • Dyrektor generalny Twittera oczekuje, że Elon Musk dokończy przejęcie

Splunk poszukuje obecnie dyrektora generalnego, po tym, jak Doug Merritt zrezygnował ze stanowiska w listopadzie, po około sześciu latach rozczarowujących raportów o zarobkach. Firma mianowała Grahama Smitha tymczasowym dyrektorem generalnym.

Akcje Splunk gwałtownie wzrosły na początku pandemii, podobnie jak akcje wielu innych firm technologicznych o dużym potencjale wzrostu, ale od tego czasu spadły prawie o połowę. Nie jest też jasne, czy inne firmy krążą wokół Splunk i rozważają przejęcie.

Splunk trafi w ręce Cisco?

Firma Splunk, założona w 2003 roku, tworzy oprogramowanie wykorzystywane przez firmy w zakresie technologii informatycznych i operacji bezpieczeństwa do monitorowania i analizowania danych. Cisco zaś, z siedzibą w San Jose w Kalifornii, zarządzana przez dyrektora naczelnego Chucka Robbinsa, sprzedaje routery, przełączniki i usługi bezpieczeństwa, a także oprogramowanie, takie jak aplikacja Webex do spotkań. Współpracuje już w zakresie bezpieczeństwa danych ze Splunk.

We wrześniu ub.r. Cisco ogłosiło, że bardziej postawi na oprogramowanie. Dowodem na to m.in. wprowadzenie nowych wskaźników finansowych, a także zreformowanie segmentów raportowania, aby pokazywać rozwój swojej działalności w zakresie oprogramowania w szczegółowy sposób.

Zobacz: Emotka

Sprzedaż oprogramowania stanowiła 30% całkowitych przychodów Cisco w roku fiskalnym 2021. Firma twierdzi, że chce, aby subskrypcje generowały 50% rocznych przychodów w roku fiskalnym 2025. Cisco odnotowało też roczne przychody w wysokości 49,8 mld dol., co oznacza wzrost o 1%. Dochód netto wyniósł natomiast 10,6 mld dol., co oznacza spadek o 6%.

Zainteresowanie Cisco pokazuje, że gigant sieciowy — seryjny nabywca, ale zwykle mniejszych firm — ma apetyt na dużą transakcję.

Cisco nie byłaby jedyną firmą technologiczną z długą historią, która zdecydowałaby się na szybki rozwój poprzez przejęcie. Microsoft zgodził się w styczniu kupić producenta gier wideo Activision Blizzard Inc. za ok. 75 miliardów dolarów. W grudniu z kolei Oracle Corp. zgodził się kupić firmę Cerner Corp., zajmującą się dokumentacją elektroniczną i medyczną za ponad 28 miliardów dolarów, w ramach swojej największej transakcji w historii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200