Cisco wzmacnia wewnętrzną ochronę sieci

Cisco poinformowało o umowach licencyjnych z trzema wiodącymi producentami oprogramowania antywirusowego, których efektem jest nowy program ochrony sieci przed robakami i wirusami.

Oprogramowanie Cisco Network Admission Control, opracowane wspólnie z firmami Network Associates, Symantec i Trend Micro, jest kluczowym elementem tzw. inicjatywy samodzielnie broniących się sieci (Cisco Self-Defending Network Initiative).

Oprogramowanie składa się z dwóch zasadniczych komponentów: Cisco Trust Agent i sieciowego systemu kontroli dostępu. Cisco Trust Agent, instalowany na stacjach roboczych, serwerach, komputerach osobistych, PDA itp., sprawdza wersję systemu operacyjnego, zainstalowane łatki, a także stan oprogramowania antywirusowego oraz innych programów związanych z bezpieczeństwem. Na podstawie tych informacji system kontroli dostępu podejmuje decyzję o dopuszczeniu komputera do sieci, ewentualnym ograniczeniu jego uprawnień, odizolowaniu w "strefie kwarantanny" itp.

Zobacz również:

  • Cisco ostrzega
  • Czy możemy ufać rosyjskiej firmie Kaspersky?

Zdaniem Cisco potrzeba wprowadzenia tego typu sieciowego systemu bezpieczeństwa wynika z faktu, iż firmy są niejednokrotnie skutecznie bronione przed zagrożeniami pochodzącymi bezpośrednio z zewnątrz, z Internetu, są natomiast słabo chronione przed ryzykiem zainfekowania od wewnątrz - za pośrednictwem komputerów pracowników mobilnych, komputerów gości itp., którym pozwolono podłączyć się do firmowej sieci LAN.

Cisco Network Admission Control ma znaleźć się w sprzedaży w połowie 2004 roku. W pierwszej fazie będzie współpracował z systemami operacyjnymi Windows NT, Windows XP i Windows 2000 oraz z ruterami Cisco. Następnie ma obsługiwać także przełączniki sieciowe, punkty dostępu bezprzewodowego oraz urządzenia związane z bezpieczeństwem sieciowym firmy Cisco. Chociaż nowy program na początku dotyczy współpracy tylko z głównymi dostawcami oprogramowania antywirusowego i zabezpieczającego, to Cisco planuje w przyszłości udostępnienie interfejsu API umożliwiającego innym producentom integrowanie nowej technologii z ich produktami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200