Cisco wirtualizuje centra danych

Cisco oferuje rozwiązania, które mają zachęcić użytkowników do wdrażania w centrach danych technologii wirtualizujących zasoby. Jedno z takich rozwiązań to technologia VN-Link. Firma oferuje oprogramowanie obsługujące tę technologię, dzięki któremu sieć komputerowa monitoruje maszyny VM oraz wirtualizuje połączenia sieciowe.

Cisco instaluje oprogramowanie Nexus 1000V (wspierające technologię VN-Link) w pamięci swoich przełączników dostępowych, które wspierają wtedy wirtualne środowiska VMWare. Przełącznik integruje się ze środowiskiem vNetwork Distributed Switch firmy Wmware, a oprogramowanie Nexus 1000V tworzy logiczne połączenia między poszczególnymi fizycznymi elementami wchodzącymi w skład centrum danych (takimi jak serwery czy systemy pamięci masowych).

Oprogramowanie VN-Link pracuje w inteligentny sposób, dlatego gdy administrator przeniesie np. maszynę wirtualną z fizycznego serwera x na fizyczny serwer y, informacja taka jest przenoszona z jednego portu na drugi, a o fakcie tym informowana jest również sieć SAN. Ważne jest to, że oprogramowanie zachowuje w takiej sytuacji profil sieciowy portu i obowiązujące na nim reguły (takie jak usługi QoS, lista ACL oraz inne), na którym dostępna jest przeniesiona maszyna wirtualna.

Zobacz również:

  • Vantage DC otwiera w Warszawie kampus
  • Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu
  • Wirtualizacja aplikacji

Dzięki takiemu rozwiązaniu (dzięki któremu maszyna wirtualna nie jest już na stałe przypisana do określonego fizycznego interfejsu sieciowego), administrator może elastycznie zarządzać wirtualnym centrum danych. Wszystkie elementy takiego centrum są wtedy postrzegane nie jako fizyczne zasoby, ale jako zasoby wirtualne, które można w dowolny sposób konfigurować.

Nad całością rozwiązania może wtedy czuwać firmowa platforma USC (Unified Computing System UCS). Jest to nowa architektura opracowana z myślą o zwirtualizowanych centrach danych, o której pisaliśmy niedawno tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200