Cisco wchodzi w WiMAX za 330 mln USD

Potwierdziły się {{a:HTTP://www.networld.pl/news/127466.html}}pogłoski{{/a}} o planach przejęcia przez Cisco spółki Navini Networks, specjalizującej się w produkcji kompleksowych rozwiązań do budowy sieci WiMAX (stacje bazowe, urządzenia klienckie, interfejsy sieciowe). Realizacja transakcji opiewającej na 330 mln USD ma nastąpić do końca 2007 r.

Przejęcie Navini to dla giganta sieciowego możliwość dostępu do całej linii produkcyjnej urządzeń standardu 802.16d/e, modemów, adapterów, stacji klienckich CPE (Customer Premise Equipment) oraz bazy ponad 70. dużych klientów spółki telekomunikacyjnej. Poza kompleksowymi rozwiązaniami WiMAX wraz z nabyciem Navini koncern Cisco będzie miał dostęp do 13 opatentowanych technologii bezprzewodowych (m.in.: inteligentne formowanie wiązki czy systemy MIMO - Multiple Input Multiple Output). Innowacyjność specjalistów przejmowanej spółki wyznacza także 49 nowych rozwiązań, które czekają w kolejce do przyznania praw autorskich.

Cisco zaczęło dość znacznie inwestować w kupowanie firm zajmujących się bezprzewodową telekomunikacją już kilka lat temu. Na początku 2005 r. za 450 mln USD koncern przejął spółkę Airespace, której zmodyfikowane produkty są obecnie podstawową ofertą Cisco z zakresu wewnętrznych i zewnętrznych sieci WLAN (szczególnie na rynku instytucjonalnym). Kupując Navini Cisco chce szerzej zaistnieć na wciąż rozwijającym się rynku WiMAX i stać się bardziej konkurencyjnym graczem wobec takich gigantów, jak Alcatel-Lucent czy Nortel.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200