Cisco w katalogach Novella

User Registration Tool to pierwsze narzędzie Cisco, współpracujące z usługami katalogowymi Novella.

User Registration Tool to pierwsze narzędzie Cisco, współpracujące z usługami katalogowymi Novella.

Cisco Systems wprowadziła na rynek nową wersję User Registration Tool (URT) 1.2, umożliwiającą automatyczną konfigurację sieciowego środowiska pracy użytkownika na podstawie jego identyfikatora i hasła. Po zalogowaniu użytkownik otrzymuje nie tylko dostęp do zasobów serwerów (jak w sieciach opartych na serwerach plików), ale także numer IP z puli dostępnej dla grupy, w której pracuje, przydział do grupy wirtualnej (VLAN), dostęp do usług sieciowych niezbędnych w jego pracy i jego priorytet w sieci.

Zgodny z NDS

URT 1.2 stanowi rozszerzenie systemu zarządzania siecią CiscoWorks 2000. W najnowszej wersji oprogramowanie jest zintegrowane zarówno z systemem domenowym Windows NT, jak i usługami katalogowymi Novell Directory Services (NDS), wchodzącymi w skład NetWare 5.

Integracja odbywa się na bardzo niskim poziomie. URT ingeruje bowiem w procedurę identyfikowania użytkowników przez kontrolery domen Windows NT i serwery NetWare 5. Po poprawnej identyfikacji użytkownika przez system operacyjny, URT sprawdza w swojej bazie, do której sieci wirtualnej powinien należeć dany użytkownik, z jakiej puli numerów IP standardowo korzysta oraz jaki ma priorytet w sieci. Po uzyskaniu tych informacji oprogramowanie automatycznie rekonfiguruje port sieciowy, do którego jest dołączony użytkownik, i ponownie przeprowadza proces rejestrowania użytkownika na serwerze DHCP - tak by został mu przydzielony odpowiedni numer IP. Także automatycznie odnotowuje w aplikacji Cisco User Tracking, z jakiej stacji logował się użytkownik (fizyczny adres MAC).

Operacja jest niewidoczna dla użytkownika podczas logowania do sieci.

Bardziej bezpiecznie

Podstawową zaletą aplikacji Cisco jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa sieci korporacyjnej. Oprogramowanie "śledzi" bowiem poczynania użytkowników i zawsze w identyczny sposób konfiguruje ich środowisko sieciowe, dzięki czemu niemożliwe jest np. zalogowanie się użytkownika w innej grupie wirtualnej niż została mu przydzielona (dotychczas w każdej sieci było to możliwe, jeśli np. użytkownik z działu marketingu skorzystał z komputerów w księgowości i zalogował się na jednym z nich).

URT 1.2 może fizycznie blokować ruch na portach sieciowych, do których podłączeni są nie zalogowani na serwerze użytkownicy. Uniemożliwia to nieuprawnionym osobom "podsłuchiwanie" (np. z użyciem narzędzia typu Sniffer) informacji przesyłanych siecią.

Aby URT mógł współpracować z Windows NT, potrzebne są serwery DHCP i WINS oraz pakiet Service Pack 4. Oprogramowanie musi być zainstalowane na maszynie pełniącej funkcję podstawowego kontrolera domeny (Primary Domain Controller). Do współpracy z NetWare 5 wystarczy serwer z zainstalowaną obsługą TCP/IP i pakietem ZENworks Starter Pack. Oprogramowanie kosztuje ok. 10 tys. USD.

Lepszy wróbel w garści...

Przez dwa ostatnie lata, od chwili podpisania umowy z Microsoftem, Cisco zdecydowanie faworyzowała usługi katalogowe Active Directory. Firma wielokrotnie zapowiadała wprowadzenie na rynek produktów sieciowych zgodnych z technologią Microsoftu. Jednocześnie ignorowała konkurencyjne wobec Active Directory rozwiązanie Novella - NDS.

Wprowadzając na rynek narzędzie User Registration Tool, Cisco po raz pierwszy zademonstrowała poparcie dla usług katalogowych Novella. Wydaje się więc, że Cisco ma już dosyć czekania na obiecywane od kilku lat Active Directory.

Michał Szafrański

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200