Cisco ujawnia, w jakie technologie będzie głównie inwestować w 2014 r.

Cisco zapowiada, że w 2014 r. postawi na trzy technologie: IoT (Internet of Things), webowe systemy komunikacyjne pracujące w czasie rzeczywistym i SDN (Software Defined Networks; sieci kontrolowane przez oprogramowanie).

Internet of Things nabiera powoli rozpędu, dlatego nie ma się co dziwić, że Cisco zamierza się zająć szczególnie właśnie tą technologią. Przypomnijmy – głównymi elementami środowiska IoT są sensory IP wbudowane w podłączone do Internetu maszyny i urządzenie, które wysyłają zbierane przez sensory dane do specjalnych serwerów. Serwery te mogą takie dane udostępniać innym użytkownikom albo przetwarzać je oraz kontrolować urządzenie funkcjonujące w całym środowisku IoT. Cisco ocenia, że w 2020 r. w sieci IoT pracować będzie co najmniej 50 mld różnego rodzaju urządzeń, a cały rynek IoT wart wtedy będzie ok. 14,4 bln USD.

Kolejna technologia, w którą Cisco będzie mocno inwestować w 2014 r., to webowe systemy komunikacyjne funkcjonujące w czasie rzeczywistym, reprezentowane np. przez aplikacje WebRTC (które zapewniają użytkownikom komunikację głosową i wideo za pośrednictwem przeglądarek internetowych). W tym obszarze Cisco zamierza wspierać z całych sił standard H.264 (używany do przesyłania danych wideo w czasie rzeczywistym, wykorzystywany zarówno przez Cisco, jak i przez niektórych dostawców treści multimedialnych).

Zobacz również:

Firma poinformowała na początku listopada tego roku, że udostępni wkrótce bezpłatnie wszystkim użytkownikom swój firmowy kodek oparty na standardzie H.264. Kodek ten (mający postać kodu open source) będzie można pobierać z jej witryny. Na wieść od tym Mozilla poinformowała, że doda wkrótce kodek do swojej przeglądarki Firefox, co wzmocni bez wątpienia jego pozycję na rynku.

Cisco zamierza też integrować dane zbierane w środowisku IoT z narzędziami używanymi do pracy grupowej i generalnie takimi, które usprawniają proces wymiany informacji (co pozwoli lepiej wykorzystać te dane w procesie odejmowania przez firmy ważnych decyzji biznesowych). Biorąc też pod uwagę, że za kilka lat w Internecie pojawią się miliardy nowych urządzeń IoT, Cisco zamierza wprowadzić protokół IPv6 do największej liczby swoich rozwiązań.

No i wreszcie technologia SDN. W tym obszarze Cisco chce też zintensyfikować prace i wprowadzić do oferty nowe rozwiązania sieciowe bazujące na tej technologii. Firma pracuje już na platformami NaaS (Networking-as-a-Service), które w dużej mierze wykorzystują technologię SDN.


TOP 200