Cisco ujawnia, w jakie technologie będzie głównie inwestować w 2014 r.

Cisco zapowiada, że w 2014 r. postawi na trzy technologie: IoT (Internet of Things), webowe systemy komunikacyjne pracujące w czasie rzeczywistym i SDN (Software Defined Networks; sieci kontrolowane przez oprogramowanie).

Internet of Things nabiera powoli rozpędu, dlatego nie ma się co dziwić, że Cisco zamierza się zająć szczególnie właśnie tą technologią. Przypomnijmy – głównymi elementami środowiska IoT są sensory IP wbudowane w podłączone do Internetu maszyny i urządzenie, które wysyłają zbierane przez sensory dane do specjalnych serwerów. Serwery te mogą takie dane udostępniać innym użytkownikom albo przetwarzać je oraz kontrolować urządzenie funkcjonujące w całym środowisku IoT. Cisco ocenia, że w 2020 r. w sieci IoT pracować będzie co najmniej 50 mld różnego rodzaju urządzeń, a cały rynek IoT wart wtedy będzie ok. 14,4 bln USD.

Kolejna technologia, w którą Cisco będzie mocno inwestować w 2014 r., to webowe systemy komunikacyjne funkcjonujące w czasie rzeczywistym, reprezentowane np. przez aplikacje WebRTC (które zapewniają użytkownikom komunikację głosową i wideo za pośrednictwem przeglądarek internetowych). W tym obszarze Cisco zamierza wspierać z całych sił standard H.264 (używany do przesyłania danych wideo w czasie rzeczywistym, wykorzystywany zarówno przez Cisco, jak i przez niektórych dostawców treści multimedialnych).

Zobacz również:

  • Cisco przejmuje Splunk
  • 5G to nie tylko smartfony - jakie technologie skorzystają?

Firma poinformowała na początku listopada tego roku, że udostępni wkrótce bezpłatnie wszystkim użytkownikom swój firmowy kodek oparty na standardzie H.264. Kodek ten (mający postać kodu open source) będzie można pobierać z jej witryny. Na wieść od tym Mozilla poinformowała, że doda wkrótce kodek do swojej przeglądarki Firefox, co wzmocni bez wątpienia jego pozycję na rynku.

Cisco zamierza też integrować dane zbierane w środowisku IoT z narzędziami używanymi do pracy grupowej i generalnie takimi, które usprawniają proces wymiany informacji (co pozwoli lepiej wykorzystać te dane w procesie odejmowania przez firmy ważnych decyzji biznesowych). Biorąc też pod uwagę, że za kilka lat w Internecie pojawią się miliardy nowych urządzeń IoT, Cisco zamierza wprowadzić protokół IPv6 do największej liczby swoich rozwiązań.

No i wreszcie technologia SDN. W tym obszarze Cisco chce też zintensyfikować prace i wprowadzić do oferty nowe rozwiązania sieciowe bazujące na tej technologii. Firma pracuje już na platformami NaaS (Networking-as-a-Service), które w dużej mierze wykorzystują technologię SDN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200