Cisco szuka oszczędności i tnie zatrudnienie

Redukcja liczby pracowników to element podjętego przez Cisco programu obniżenia kosztów operacyjnych o 1 mld USD rocznie.

Zwolnienia dotkną około 9% etatowego personelu Cisco, a wśród kadry zarządzającej w randze wiceprezesa i powyżej - 15%. Cięcia obejmują wszystkie działy w firmie. Wśród 6,5 tys. 2,1 tys. pracowników skorzysta z możliwości dobrowolnego przejścia na wcześniejszą emeryturę. Firma ogłosiła ten program w kwietniu br.

Jednorazowe koszty redukcji, obejmujące odprawy i odszkodowania, sięgną 1,3 mld USD i będą obciążać wyniki kilku kolejnych kwartałów. W IV kw. Cisco spodziewa się kosztów w wysokości 750 mln USD, w tym 500 mln USD kosztów wcześniejszych odejść na emeryturę. Pozostałe kwoty w trakcie roku 2012.

Zobacz również:

Pracownicy objęci zwolnieniami w USA, Kanadzie i kilku innych krajach zostaną powiadomieni w pierwszym tygodniu sierpnia. W pozostałych państwach pojawią się później, zgodnie z lokalnymi przepisami prawa.

Obok informacji o redukcjach, Cisco poinformowało, że fabryka urządzeń set-top-box w Meksyku przechodzi w ręce firmy Foxconn wraz z 5 tys. pracowników.

Firma podejmuje zdecydowane kroki w celu ograniczenia kosztów i koncentracji na głównych biznesowych obszarach czyli przełącznikach i ruterach, po serii słabych wyników kwartalnych i spadającej cenie akcji. Na początku tego roku John Chambers, szef Cisco wezwał w wewnętrznym piśmie do głębokich zmian w firmie. W kwietniu pojawiła się informacja o zamknięciu linii konsumenckich Flip (kupionej w 2009 za 590 mln USD), a Umi, także konsumenckie systemy do komunikacji wideo zostaną włączone do działu rozwiązań telepresence dla korporacji.

Przy okazji ogłoszenia wyników finansowych za III kwartał obrachunkowy w maju br., firma obniżyła prognozy wzrostu oraz zapowiedziała redukcje zatrudnienia. Zysk za wspomniany kwartał spadł o 11%.

W ciągu minionych 12 miesięcy cena akcji Cisco obniżyła się o blisko 1/3 z ponad 22 USD do ponad 15 USD.


TOP 200