Cisco proponuje standard szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego do sieci

Cisco Systems oraz 10 innych producentów, w tym EDS, Motorola, Samsung i Toshiba, będą wspólnie wspierać rozwój otwartych standardów dla szerokopasmowego, bezprzewodowego dostępu do usług internetowych.

Cisco Systems oraz 10 innych producentów, w tym EDS, Motorola, Samsung i Toshiba, będą wspólnie wspierać rozwój otwartych standardów dla szerokopasmowego, bezprzewodowego dostępu do usług internetowych.

Inicjatywa, określana nazwą Net, ma na celu ujednolicenie technologii Media Access Control (MAC) i warstwy fizycznej Vector Orthogonal Frequency Division Multiplexing (VOFDM), co ma umożliwić współpracę urządzeń bezprzewodowych pochodzących od różnych producentów. Zdaniem Cisco, powszechne zastosowanie technologii VOFDM pozwoli na uzyskanie bezprzewodowego dostępu do danych z szybkością oferowaną przez dzisiejsze sieci kablowe.

Cisco nabyło technologię VOFDM wraz z przejęciem w ubiegłym roku firmy Clarity Wireless. Technologia ta pozwala użytkownikom szerokopasmowych rozwiązań bezprzewodowych na uzyskanie szybkiego dostępu do Internetu, jak również do sieci Frame Relay, pakietowych usług telefonicznych oraz dostępu do prywatnych sieci wirtualnych (Virtual Private Network - VPN). Zapewnia dwukierunkowe przesyłanie danych oraz bezprzewodowe przesyłanie głosu i transmisji wideo zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i korporacyjnych.

Cisco ma nadzieję, że pierwszy sprzęt wykorzystujący technologię VOFDM oraz odpowiednie oprogramowanie pojawią się na rynku jeszcze w tym roku. Natomiast w ofercie innych producentów, wspierających inicjatywę, podobne rozwiązania mają być dostępne w przyszłym roku.

Jak utrzymują przedstawiciele Cisco, firma chce jedynie upowszechnić standard technologii dla rynku szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego do sieci. "Nie pobieramy żadnych opłat za tę technologię. Nie robimy tego, aby zarabiać. Chcemy, aby rynek ten miał swoje standardy i się rozwijał" - stwierdził Steve Smith z Cisco.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200