Cisco otwiera dla programistów routery ISR

Cisco udostępnia programistom kod oprogramowania zarządzającego jego dwoma produktami sieciowymi: routerami linii ISR (Integrated Services Routers) i modułami WAE (Wide-area Application Engine), które można instalować w tych routerach.

Moduły WAE mogą realizować szereg zadań (np. zapobiegać włamaniom, obsługiwać aplikacje VoIP, zwiększać przepustowość połączeń WAN), a obecnie dzięki ich otwarciu, będzie w nich można również instalować inne programy opracowywane przez niezależnych producentów oprogramowania.

Aby opracować nową platformę, programiści muszą się zaopatrzyć w zestaw SDK (Software Developer Kit) udostępniany przez Cisco oraz w oprogramowanie AXP (Application eXtension Platform). Można wtedy pisać nowe aplikacje sieciowe i uruchamiać je na routerach ISR 1841, 2800 i 3800.

Zobacz również:

Twórcy nowych aplikacji mogą je sprzedawać sami lub we współpracy z Cisco. Firma oferuje dwa poziomy kooperacji: jeden dotyczy sprzedaży i marketingu aplikacji (Cisco daje wtedy gwarancję, że oprogramowanie jest w pełni zgodne z routerami ISR), a drugi odsprzedawania nowego oprogramowania przez Cisco razem z jej routerami.


TOP 200