Cisco nie przedłużył umowy z HP

Cisco nie odnowił umowy zawartej kilka lat temu z HP. Z dniem 30 kwietnia 2010 r. HP przestaje być certyfikowanym reselerem produktów Cisco i partnerem serwisowym tego dostawcy rozwiązań sieciowych na świecie. To zapewne początek "wojny" HP i Cisco na rynku sieciowym, którą zapoczątkowało przejęcie przez Hewlett-Packard firmy 3Com.

Zakończenie fuzji obu firm ma nastąpić najpóźniej w czerwcu br. Wówczas należy się też spodziewać zaostrzonej rywalizacji. HP w Stanach Zjednoczonych udostępniło już nawet narzędzie do liczenia potencjalnych oszczędności o nazwie "Network Freedom Calculator" pokazując ROI z wdrożenia własnych rozwiązań serii ProCurve.

Tym samym rynek rozwiązań sieciowych i IT ulega gwałtownemu przeobrażeniu. Potwierdza to fakt, że w tym samym czasie HP poinformował, iż rozszerza współpracę - tak technologiczną jak i biznesową - z QLogic. Można domniemać, że HP będzie obecnie w większym stopniu wspierać systemy pamięci masowych i takie technologie, jak FCoE czy iSCSI. Firma QLogic specjalizuje się bowiem w produkcji interfejsów Ethernet 10 Gb/s, które wspierają protokoły i funkcjonalności używane do obsługiwania sieciowych pamięci masowych. Dodatkowo Cisco - firma produkująca głównie wydajne węzły sieci: przełączniki i routery - zdecydowała się wejść pod koniec 2009 r. na rynek serwerów kasetowych, na którym działa HP. Dla obserwatorów rynku IT było to dużym zaskoczeniem.

Tak Cisco, jak i HP zapewniają, że będą honorować wszystkie zawarte umowy i kontrakty serwisowe do momentu, gdy wygasną one zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Użytkownicy rozwiązań Ciso/HP mogą więc być spokojni - będą one dalej wspierane i serwisowane.


TOP 200