Cisco na rynku pamięci masowych

Cisco zdaje sobie sprawę, że rynek pamięci masowych jest bardzo ważny. W maju w ofercie firmy pojawi się nowy przełącznik pamięci masowych obsługujący połączenia Fibre Channel, SCSI i Gigabit Ethernet.

Cisco zdaje sobie sprawę, że rynek pamięci masowych jest bardzo ważny. W maju w ofercie firmy pojawi się nowy przełącznik pamięci masowych obsługujący połączenia Fibre Channel, SCSI i Gigabit Ethernet.

Przełącznik będzie wyposażony w 8 portów Fibre Channel i 2 Gigabit Ethernet, dzięki czemu będzie mógł przesyłać dane SCSI przez sieci IP. Instalując takie urządzenia w miejsce standardowych przełączników Fibre Channel, administrator może dużo łatwiej konfigurować sieci pamięci masowych. Specjaliści oczekują, że nowy przełącznik będzie oferować podobne funkcje zarządzania jak ruter pamięci masowych Cisco Storage Router SN 5420.

Zobacz również:

  • Kluczowa rola infrastruktury przechowywania danych w rozwiązaniach biznesowych
  • Huawei prezentuje zaawansowaną ofertę rozwiązań dla centrów danych
  • Chrońmy swoje IT przed przerwami w dostawie prądu

Analitycy nie są zgodni co do tego, czy Cisco jest w stanie odegrać na tym rynku większą rolę. Warto zauważyć, że gigant sieciowy z San Jose podejmował przez ostatnie lata szereg przedsięwzięć zmierzających do tego, aby dorównać czołowym producentom tego rodzaju sprzętu. Można tu wymienić takie kroki jak:

* Przejęcie firm: Andiamo Networks, która specjalizuje się w produkcji wieloprotokołowych przełączników pamięci masowych, oraz firmy StoreAge Networking Technologies, której domeną są technologie wirtualizacji pamięci masowych.

* Powołanie do życia grupy roboczej Storage Technology Group, która uzupełnia 12 innych grup w ramach Cisco.

* Wprowadzenie na rynek rutera pamięci masowych SN 5420, który potrafi przesyłać dane przez sieci IP, wykorzystując do tego celu protokół iSCSI.

* Produkcja przełącznika optycznego ONS 15540, opartego na technologii DWDM (Dense Wave Division Multiplexing; tzw. multipleksowanie zagęszczone), który jest wykorzystywany do łączenia ze sobą odległych geograficznie sieci SAN/Fibre Channel.

* Zawarcie wielu porozumień z różnymi firmami (w tym z QLogic i z EMC), których celem jest udoskonalenie technologii integrujących sieci SAN, przesyłających dane SCSI przez połączenia IP oraz dane Fibre Channel przez połączenia IP (technologia FCIP).

Pomimo takiej aktywności specjaliści sądzą, że przed Cisco jest jeszcze długa droga, jeśli chce dorównać czołowym firmom specjalizującym się w produkcji pamięci masowych i oprogramowania obsługującego tego rodzaju urządzenia. A jest tu o co walczyć, ponieważ rynek pamięci masowych opartych na technologiach IP i SAN/Fibre Channel ma przed sobą "świetlaną przyszłość". Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez IDC. Pokazują one, że obroty na tym rynku wyniosły w 2000 r. 423 mln USD, a w 2003 r. wzrosną do 4,2 mld USD.

Sieci SAN/Fibre Channel są dość drogie i ostatnio konkurują z nimi połączenia iSCSI (dane SCSI przesyłane przez sieci IP). Cisco zamierza produkować urządzenia oparte zarówno na technologii iSCSI, jak i FCIP.

Jeśli chodzi o technologię FCIP, Cisco nawiązał w 2001 r. współpracę z firmą Brocade, co miało zaowocować powstaniem urządzeń FCIP następnej generacji (m.in. o moduły FCIP instalowane w przełącznikach Catalyst 6500 i 7600). Jednak umowa ta nie przyniosła oczekiwanych wyników i obie firmy będą produkować własne moduły FCIP. I tak Cisco zamierza wprowadzić na rynek swój moduł FCIP w połowie 2002 r.; 4-portowy moduł oferuje zagregowaną przepływność 350 Mb/s i obsługuje następujące technologie: VLAN, Open Shortest Path First i SNMP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200