Cisco kupuje producentów rozwiązań światłowodowej transmisji danych

Cisco Systems oficjalnie poinformowało o przejęciu firmy Cerent za rekordową sumę 6,9 mld USD oraz firmy Monterey Networks za 500 mln USD.

Cisco Systems oficjalnie poinformowało o przejęciu firmy Cerent za rekordową sumę 6,9 mld USD oraz firmy Monterey Networks za 500 mln USD. Obie firmy oferują rozwiązania do światłowodowej transmisji danych. Dzięki temu Cisco stanie się poważnym konkurentem dla Lucent Technologies i Nortel Networks na rynku transmisji danych przez okablowanie światłowodowe. Transakcja, zawarta w akcjach, jest największą w historii Cisco. Kwota, za jaką przejmowany jest Cerent, jest też największą, jaką zapłacono dotąd za prywatną firmę z branży informatycznej.

Cerent jest producentem urządzeń do przesyłania połączeń telefonicznych oraz ruchu internetowego w sieciach światłowodowych. Firma powstała zaledwie 2,5 roku temu i jeszcze nie zaczęła przynosić zysków. Monterey Network opracowuje natomiast technologie umożliwiające poszerzenie pasma dostępnego w szkieletach sieci światłowodowych.

Według Cisco rynek światłowodowej transmisji danych będzie wart w 2002 roku 10 mld USD. Sieci światłowodowe będą prawdopodobnie najszybciej rozwijającym się elementem infrastruktury Internetu. Cisco ma nadzieję, że wraz z przejęciem technologii Cerenta i Monterey będzie nadążało ze zmianami wobec stale rosnącego zapotrzebowania na przepustowość łączy internetowych.

Przejmowane firmy po zakończeniu transakcji staną się częścią działu Transport Group, za który jest odpowiedzialny Kevin Kennedy, wiceprezes działu Cisco, dostarczającego rozwiązania dla operatorów telekomunikacyjnych.


TOP 200