Cisco kontra Juniper

Od ponad 10 lat trwa dyskusja o tym, kto oferuje bardziej kompleksowe i dopracowane rozwiązania sieciowe dla centrów danych: Cisco czy Juniper? Ostatnio analitycy zastanawiają się, która z platform spełnia lepiej oczekiwania użytkowników. Jedni twierdzą, iż jest to Unified Computing System (Cisco), a drudzy że Stratus (Juniper).

UCS i Stratus

UCS (Unified Computing System) to firmowa platforma Cisco składająca się z wielu elementów: serwerów kasetowych, urządzeń sieciowych (głównie przełączniki i karty sieciowe) i oprogramowania wirtualizującego zasoby (obsługiwane przez systemy pamięci masowych). Firma rozpoczęła produkcję serwerów kasetowych stosunkowo niedawno, oferując kasetowe systemy obliczeniowe z intelowskimi procesorami Xeon 5500.

Platforma Stratus Junipera składa się z pięciu podstawowych elementów: oprogramowania zarządzającego centrami danych, pamięci masowych, serwerów, przełączników Layer 4-7 i właściwej sieci komputerowej. Centra danych oparte na Stratus są w stanie obsługiwać dziesiątki tysięcy portów Ethernet (1 i 10 Gb/s), oferując przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa i krótkie opóźnienia przy przesyłaniu i przetwarzaniu danych. Projekt Stratus zakłada, że centra danych będą zgodne ze specyfikacją CCE (Converged Enhanced Ethernet), która powinna być w przyszłości oficjalnie zatwierdzona jako obowiązujący standard.

Zobacz również:

  • Cisco wzmacnia bezpieczeństwo dwóch platform sieciowych
  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a
  • Cyberobrona? Mamy w planach
Nowy chipset dla routerów linii T

Juniper opracował nowy chipset, który pozwala użytkownikom modyfikować routery linii T. Upgrade pozwala na uzyskanie przepustowości ok. 250 Gb/s w jednym gnieździe. Tym samym chipset pozwala na osiągnięcie ogólnej wydajności ponad 4 Tb/s w pojedynczym systemie mającym wysokość połowy szafy telekomunikacyjnej.

Dyskusja o tym, który z dostawców ma lepsze rozwiązania, trwa od momentu powstania firmy Juniper, czyli od 1996 r. Do tego momentu firma Cisco (która pojawiła się na rynku w 1984 r.) nie miała właściwie poważnego konkurenta, który byłby w stanie zagrozić jej dominacji, zarówno w segmencie rozwiązań sieciowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw, jak dla operatorów sieci telekomunikacyjnych.

Juniper zawdzięcza swój sukces głównie internetowi. Szybki rozwój tej globalnej sieci spowodował, że zainteresowanie rozwiązaniami obsługującymi infrastruktury sieciowe utrzymywane przez dostawców usług gwałtownie wzrosło. A Juniper od chwili swego powstania koncentrował swoją uwagę właśnie na tego typu produktach.

Juniper otrzymał na początku swego istnienia wsparcie finansowe ze strony takich potentatów, jak AT&T, Ericsson, Lucent, Nortel, Siemens/Newbridge Networks, czy 3Com. Warto przypomnieć, że to IBM zaprojektował wyspecjalizowany układ scalony ASIC, który Juniper instalował w swoich pierwszych routerach internetowych (pierwszy model nosił nazwę M40).

Cisco: router CRS-3

Cisco zaprezentował w marcu br. potężny router kolejnej generacji, nadając mu nazwę CRS-3 (Carrier Routing System). Urządzenie może zarządzać rdzeniami największych sieci komputerowych, przetwarzając pakiety trzy razy szybciej niż oferowane do tej pory przez Cisco najwydajniejsze produkty podobnego typu.

Już kilka lat po powstaniu Juniper stał się najpoważniejszym konkurentem Cisco na rynku rozwiązań (głównie routerów) przeznaczonych dla dostawców usług sieciowych. Krok po kroku firma opanowała 30% tego rynku (którego wartość szacuje się na blisko 8 mld USD), głównie kosztem Cisco.

Czym różni się Juniper od Cisco? Głównie tym, że od początku firma przywiązywała dużą wagę (zarówno w zakresie sprzętu, jak i oprogramowania) do rozwiązań przeznaczonych dla ISP. Cisco rozwijał natomiast zarówno produkty obsługujące sieci LAN/WAN budowane przez przedsiębiorstwa, jak i duże routery kupowane przez firmy telekomunikacyjne. I to właśnie firmy telekomunikacyjne, niezadowolone często z rozwiązań oferowanych przez Cisco, spostrzegły w pewnym momencie, że Juniper ma bardziej dopracowane produkty.

Cisco kontra Juniper

Cisco CRS-3

Cisco nie przyglądał się oczywiście bezczynnie poczynaniom Junipera i zmienił swoją strategię działania. Przyczynił się do tego też fakt, że na rynku pojawił się kolejny potężny konkurent: Alcatel-Lucent. Juniper zajmował przez lata drugie miejsce (za Cisco) na rynku rozwiązań obsługujących obrzeża sieci eksploatowane przez firmy telekomunikacyjne. I nagle w 2009 r. spadł na trzecie miejsce, z którego zepchnął go właśnie Alcatel-Lucent (za Dell'Oro Group).

Cisco i Juniper toczą obecnie ostrą walkę na obu rynkach (rozwiązania dla przedsiębiorstw i dla ISP), oferując użytkownikom produkty obsługujące zarówno rdzenie takich sieci, jak i ich obrzeża. I tak np. dwa główne konkurujące rozwiązania przeznaczone do obsługi rdzeni dużych sieci komputerowych, to routery serii Carrier Routing System (Cisco) i serii T (Juniper).

Juniper zaprezentował ostatnio wiele rozwiązań przeznaczonych dla przedsiębiorstw (klasy "enterprise") oraz zdolnych obsługiwać chmury obliczeniowe ("cloud computing"). Warto przypomnieć, że Juniper wprowadził na rynek swoje pierwsze przełączniki Ethernet przeznaczone do obsługi centrów danych dwa lata temu. Od tego czasu firma zintensyfikowała swoje działania na tym rynku.

Cisco kontra Juniper

Juniper T320

Zarówno Cisco, jak i Juniper współpracują z wiodącymi dostawcami rozwiązań sieciowych, starając się zaoferować rozwiązania przygotowane do obsługi centrów danych. W przypadku Cisco jest to EMC i VMware, natomiast Juniper postawił tu na IBM. A jest tu o co walczyć, biorąc pod uwagę fakt, że w 2015 r. obroty na rynku rozwiązań sieciowych obsługujących centra danych i chmury obliczeniowe mają wynieść ponad 85 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200