Cisco inwestuje w chmury i oprogramowanie

Pakiety oprogramowania Cisco One, rozbudowane usługi Cloud Managed IT oraz zasadnicza zmiana modelu licencjonowania, to najnowsza oferta Cisco będąca praktyczną ilustracją nowej strategii tej firmy.

Podczas konferencji Cisco Live 2015 w Mediolanie, Cisco formalnie ogłosiło wprowadzenie nowej strategii dotyczącej licencjonowania oprogramowania wraz z zestawem pakietów oprogramowania Cisco ONE oraz nowej wersji usług Cisco Meraki (Cloud Managed IT).

To kolejne z serii premier nowych rozwiązań Cisco związanych z oprogramowaniem. Nieco wcześniej, w styczniu bieżącego roku firma zaprezentowała zestaw narzędzi do analizy danych w systemach typu IoT (Internet of Things) lub, jak preferuje Cisco, IoE (Internet of Everything).

Zobacz również:

Jeszcze kilka lat temu praktycznie każda nowość ogłaszana przez Cisco była związana z wprowadzaniem nowych modeli urządzeń sieciowych. Od pewnego czasu widać wyraźnie, że nie tylko w deklaracjach mówiących o strategii firmy, ale również konkretnych premierach nowych produktów Cisco położyło nacisk na rozwiązania oparte na oprogramowaniu.

A już od pewnego czasu przedstawiciele Cisco zapowiadają, że firma będzie się koncentrować na rozwoju oprogramowania i dążyć do zwiększenia jego udziału w obrotach. „W co inwestować? Strategia Cisco jest obecnie jasna, przede wszystkim w rozwój oprogramowania i nowych architektur. Już obecnie Cisco jest piątym na świecie producentem oprogramowania” mówi Jeff Reed, wice-prezes Cisco Enterprise Infrastructure Solutions Group.

Nie oznacza to jednak, że inwestycje w rozwój oferty sprzętowej ulegną zahamowaniu, bo Cisco cały czas stara się powiązać te dwa elementy tak, by nowe rozwiązania programowe wzmacniały popyt na firmowe urządzenia sieciowe, które są przystosowane do współpracy z narzędziami programowymi i aplikacjami oferowanymi przez Cisco i współpracujące z tym producentem niezależne firmy.

“Hardware to ważny element systemów IT, ale w dłuższej perspektywie jego wartość dla użytkownika wynika z oprogramowania, które można zainstalować i wykorzystać dla ulepszenia biznesu” wyjaśnia Jeff Reed.

Cisco ONE czyli trzy wersje licencji zamiast stu

Cisco ONE to zestaw trzech, niezależnych od kupowanego sprzętu pakietów oprogramowania dostępnych w wersji standardowej lub opartej na modelu subskrypcji, które zastępują setki wcześniej oferowanych licencji powiązanych z urządzeniami.

W praktyce oznacza to, że użytkownik kupuje urządzenie i niezależnie licencję na zestaw oprogramowania (system NOS, narzędzia, aplikacje). Jeśli później chce wymienić ruter, przełącznik lub inne urządzenie sieciowe na nowy model, to kupuje tylko sprzęt na którym może zainstalować oprogramowanie zgodnie z wcześniej zakupioną licencją. Jednocześnie Cisco zapewnia, że licencja będzie dotyczyła najnowszej wersji oprogramowania przewidzianej dla nowego modelu, bez dodatkowych opłat.

To istotna zmiana dotychczasowej polityki firmy, która dotąd miała bardzo zróżnicowany, powiązany ze sprzętem model licencjonowania oprogramowania.

Cisco inwestuje w chmury i oprogramowanie

Krótkie podsumowanie funkcji pakietów wchodzących w skład zestawu Cisco ONE.

Cisco oferuje trzy nowe pakiety Cisco ONE: Data Center, WAN oraz Access. W skład wszystkich wchodzi podstawowe oprogramowanie do zarządzania urządzeniami, siecią, funkcjami związanymi z bezpieczeństwem oraz oprogramowanie systemowe m.in. Cisco ACI, a także aplikacje oraz bardziej zaawansowane narzędzia do monitorowania i zapewniania bezpieczeństwa systemu. Oprogramowanie jest przeznaczone do uruchamiania na sprzęcie sieciowym Cisco.

Wersja Data Centre oferuje narzędzia do zarządzania siecią i serwerami (UCS), Access – przełącznikami i systemami Wi-Fi, a Cisco ONE WAN zawiera narzędzia IWAN (Intelligent WAN) do zarządzania sieciami rozległymi służącymi na przykład do komunikacji między oddziałami firmy, a centralnym systemem IT.

Oprócz tego firma udostępniła Cisco ONE Enterprise Cloud Suite. Jest to zestaw narzędzi, który ułatwia budowę i wdrożenie chmury hybrydowej łącząc różne elementy systemu w jednolitym modelu. Oprogramowanie zawiera funkcje pozwalające m.in. na automatyzację zarządzania politykami, konfiguracją infrastruktury, katalogami usług i przepływem danych. Łączy ono mechanizmy bezpieczeństwa i możliwości kontroli dostępne w chmurach prywatnych z funkcjami zapewniającymi samoobsługę i automatyzację procesów oferowanymi przez systemy chmur publicznych.

Cisco Meraki umożliwia zarządzanie infrastrukturą IT

Firma zaprezentowała nowe usługi Cloud Managed IT (Cisco Meraki). Oprogramowanie jest oparte na rozwiązaniach do zarządzania sieciami Wi-Fi opracowanych przez Meraki, które obecnie zostały rozszerzone o dodatkowe funkcje pozwalając na zarządzanie firmową infrastrukturą IT zawierającą przełączniki, rutery i sieciowe urządzenia bezpieczeństwa.

Usługi Cloud Managed IT są adresowane do użytkowników, którzy potrzebują rozwiązań do względnie łatwego zarządzania kompletną infrastrukturą IT przy pomocy centralnej konsoli. Oprogramowanie może zostać zintegrowane z rozwiązaniami Cisco wykorzystywanymi w firmowych centrach danych tworząc hybrydowy model systemu IT.

Usługi pozwalają na scentralizowane zarządzanie użytkownikami, aplikacjami, urządzeniami mobilnymi, zaporami sieciowymi i systemami VPN. Zawierają mechanizmy filtrowania treści, zabezpieczania przed włamaniami IPS (Intrusion Prevention System), a także funkcje umożliwiające lokalizację urządzeń i użytkowników.

Oprogramowanie wykorzystuje takie elementy, jak platformę do zarządzania sieciami Cisco Prime Infrastructure, systemy Identity Services Engine, Connected Mobile Experience i IWAN (Intelligent WAN) oraz mechanizmy detekcji i przeciwdziałania zagrożeniom wykorzystujące technologie opracowane przez Sourcefire.

Usługi zarządzania sieciami to względnie nowy segment rynku mający przed sobą duży potencjał rozwoju. Początkowo był to segment niszowy dotyczący głównie zarządzania w chmurze korporacyjnymi systemami sieci bezprzewodowych WLAN. „Ostatnio powoli, ale systematycznie zwiększa się popularność usług obejmujących również inne elementy infrastruktury sieciowej takie, jak LAN, WAN i systemy bezpieczeństwa” mówi Rohit Mehra wice-prezes Network Infrastructure Research w IDC.

Konkurencją dla Cloud Managed IT są usługi rozwijane i oferowane m.in. przez takie firmy, jak Aerohive, Aruba lub Ruckus. Można jednak oczekiwać, że w tym nowym segmencie rynku chmurowych usług typu NaaS (Networking as a Service) pojawi się wkrótce większa liczba konkurentów. Przede wszystkim dotyczy to integratorów i firm MSP (Managed Service Provider) oferujących obecnie inne usługi zdalnego zarządzania systemami. „Ale firmy MSP potrzebują rozwiązań oferowanych przez producentów oprogramowania, a ci drudzy, jak Cisco, poszukują partnerów, którzy mogliby rozszerzyć kanały dystrybucji produktów. W efekcie konkurencja będzie się przeplatać z współpracą” uważa Rohit Mehra.

IDC szacuje, że tylko rynek opartych na chmurze produktów i usług związanych z zarządzaniem systemami WLAN do 2018 roku osiągnie wartość 2,5 miliarda USD. Wprowadzenie usług zarządzania innymi elementami IT może znacznie zwiększyć tą liczbę. Ale w porównaniu do rynku klasycznych rozwiązań do zarządzania sieciami i systemami telekomunikacyjnymi, który według prognoz IDC będzie miał w 2018 roku wartość 46 mld USD, to wciąż niewielki udział.


TOP 200