Cisco inwestuje w chmury i oprogramowanie

Cisco buduje społeczność deweloperów

DevNet to utworzona w grudniu 2013 roku i utrzymywana przez Cisco sieć skupiająca programistów współpracujących z tą firmą.

Cisco udostępnia im biblioteki API ułatwiające tworzenie aplikacji wykorzystujących funkcje sprzętowe, ale przede wszystkim umożliwia testowanie oprogramowania. W ramach DevNet, Cisco oferuje zdalny dostęp do centrów danych, gdzie można praktycznie przetestować działanie aplikacji na wybranych przez dewelopera modelach przełączników, ruterów lub urządzeń bezpieczeństwa. Gotowe programy, po przejściu dodatkowych testów wykonywanych przez inżynierów Cisco uzyskują oficjalne certyfikaty zgodności z systemami Cisco.

Zobacz również:

  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s

„DevNet to przykład strategicznej zmiany podejścia Cisco i nowej koncepcji rozwoju, która przewiduje coraz szybsze przenikanie i powiązanie warstwy aplikacyjnej z niższymi warstwami sieci” mówi Dave Ward, Cisco Development CTO.

Na konferencji Cisco Live 2015, po raz pierwszy pojawiła się strefa specjalnie przeznaczona do prezentacji aplikacji już opracowanych przez firmy współpracujące z Cisco w ramach społeczności DevNet. Według Cisco w ramach programów partnerskich powstało już ponad 1800 aplikacji i rozwiązań.

Cisco inwestuje w chmury i oprogramowanie

Podczas konferencji w Mediolanie przyznawano nagrody za najciekawsze, zdaniem Cisco, aplikacje opracowane przez programistów należących do społeczności DevNet.

Inteligencja to coś więcej niż Smart Thing

Na Cisco Live 2015 nie zabrakło oczywiście prezentacji związanych z koncepcją IoT (Internet od Things), która przez Cisco jest promowana pod nazwą IoE (Internet of Everything).

„Prawdziwą wartość dla użytkowników generuje nie sama możliwość dostępu do danych, a inteligentne mechanizmy ich analizy” mówi David Bevilacqua, wice-prezes Cisco EMEAR. „Określenia IoT lub Smart Things dotyczą przedmiotów, które dysponują możliwością komunikacji i wymiany danych. Nie należy ich wiązać z inteligencją. Bo inteligencja to możliwość analizy korelacji i zależności między danymi, a komunikacja tylko dostarcza informacji. To definiuje różnicę między IoT i IoE” wyjaśnia David Bevilacqua.

Cisco inwestuje w chmury i oprogramowanie

Jako praktyczne uzasadnienie dla wdrożeń rozwiązań typu Smart City, David Bevilacqua prezentuje oficjalne dane o oszczędnościach uzyskanych w wyniku zastosowania systemów IoT w Barcelonie.

Bariery związane z rozwojem IoE są związane z kosztami wdrożenia nowych rozwiązań i zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Ale przede wszystkim brakuje wizji, jak wykorzystać IoE, który nie jest tylko jednym z dodatkowych narzędzi biznesowych, a wymaga zasadniczej, rewolucyjnej zmiany podejścia do biznesu.

„Nie ulega wątpliwości, że użytkownikom brakuje obecnie wiedzy oraz umiejętności pozwalających na efektywne wdrożenie innowacyjnych rozwiązań typu IoE” mówi David Bevilacqua.

Dlatego też Cisco starało się promować swoje rozwiązania IoE prezentując na konferencji specjalizowane pakiety sprzętowo-programowe przeznaczone do budowy systemów przeznaczonych dla placówek handlowych, inteligentnych miast (system wdrożony w Barcelonie) lub firm kolejowych (system wdrażany przez niemieckie koleje DB).

„Systemy takie, jak Smart City to nie futurystyczna idea, a praktyczna potrzeba” mówi Chris Dedicoat, prezes Cisco EMEAR. „Jestem przekonany, że IoE będzie miało ogromny wpływ na zmianę świata. Chyba najważniejsze będzie zastosowanie tego typu technologii w ochronie zdrowia, bo umożliwi zapewnienie lepszej niż obecnie opieki zdrowotnej za rozsądne pieniądze” dodaje.

Cisco inwestuje w chmury i oprogramowanie

Wystawa World Expo 2015, która w maju bieżącego roku zostanie otwarta w Mediolanie, według jej organizatorów będzie w pełni korzystała z cyfrowych technologii typu Smart City.

Oprogramowanie jest kluczem do realizacji idei Fast IT

Fast IT to kolejne hasło promowane przez Cisco. Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy jest nowy model rozwiązań, które mają uprościć IT przez połączenie infrastruktury, platform i aplikacji w jeden zunifikowany system przyspieszający wdrażanie nowych usług.

„Bo nadążanie za rozwojem technologii i trendami biznesowymi to obecnie kwestia utrzymania się na rynku. Firmy, które nie będą w stanie wykorzystać nowych technologii po prostu znikną z rynku” mówi Ian Kennedy, wice-prezes Cisco Systems Engineering EMEAR.

„Kluczowym elementem koncepcji Fast IT, jest automatyzacja. Wprowadzając oprogramowanie Cisco Meraki i Cisco ONE oferujemy takie funkcje, a także zestaw rozwiązań dopasowanych do różnych wymagań użytkowników. Ułatwiają one szybszą niż dotąd adaptację do zmian w otoczeniu i wdrażanie innowacyjnych pomysłów biznesowych” zapewnia Gordon Thomson, Managing Director of Enterprise Networking Cisco EMEAR.


TOP 200