Cisco i samoobrona

Nowe oprogramowanie Cisco ma automatycznie zabezpieczać firmowe sieci.

Nowe oprogramowanie Cisco ma automatycznie zabezpieczać firmowe sieci.

Cisco Systems przedstawiło plany wprowadzenia na rynek oprogramowania Cisco Network Admission Control (NAC) przeznaczonego do lokalizowania i zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa sieci. System ten jest elementem zapowiadanej przez Cisco inicjatywy Self-Defending Network (tworzenie samodzielnie broniących się sieci) i jest opracowywany we współpracy ze znanymi producentami oprogramowania antywirusowego: Network Associates, Symantec i Trend Micro.

W ramach porozumienia z Cisco wymienione trzy firmy uzyskują licencje na wykorzystanie Network Admission Control w swoich produktach, nie jest to jednak umowa na zasadach wyłączności. Wręcz przeciwnie - Cisco zamierza włączyć do inicjatywy także innych producentów oprogramowania. W przyszłym roku firma opublikuje odpowiednie interfejsy API.

Program obronny

W skład pakietu Cisco NAC wejdą: sieciowy system kontroli dostępu oraz pakiet Cisco Trust Agent. NAC ma być instalowany na komputerach osobistych (w tym PDA) i serwerach w celu kontroli stanu zabezpieczeń (m.in. wersja systemu operacyjnego, stan uaktualnień, wersje definicji i modułu skanującego w rozwiązaniach typu firewall czy antywirusowych itp.) i zgodność ich konfiguracji z firmową polityką bezpieczeństwa, zanim zostanie im przyznany dostęp do sieci. System będzie umożliwiać zarówno całkowite blokowanie dostępu, jego ograniczanie tylko do określonych zasobów, jak i poddawanie zdalnych komputerów kwarantannie, tzn. czasowe blokowanie dostępu przy jednoczesnym umożliwieniu zdalnej aktualizacji oprogramowania.

Cisco NAC ma się pojawić na rynku w połowie 2004 r. Na początku będą dostępne jego wersje dla Windows NT, Windows 2000 i Windows XP.

Microsoft, Cisco... kto następny?

Kilka inicjatyw w dziedzinie lepszego zabezpieczania systemów podjął ostatnio także Microsoft. Oprócz inicjatywy Trustworthy Computing firma rozpoczęła akcję edukacyjno-promocyjną pod nazwą Protect Your PC, mającą uczulić użytkowników komputerów na podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem. Jednym z elementów inicjatywy jest sponsorowanie przez Microsoft licencji i rocznego abonamentu na rozwiązanie antywirusowe Computer Associates eTrust EZ Armor.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200