Cisco i TP przetestowały transmisję 100 Gb/s w sieciach DWDM

Cisco Poland i Telekomunikacja Polska przeprowadziły pierwsze w Polsce testy przepustowości 100 Gb/s na dużych dystansach. Ich głównym celem było sprawdzenie możliwości transmisji danych z taką przepustowością w systemach DWDM starszego typu, zaprojektowanych z myślą o przesyłaniu danych z szybkością sięgającą maksymalnie 10 Gb/s.

Technologie DWDM i ROADM są wykorzystywane przez operatorów w celu zwiększenia pojemności infrastruktury optycznej. Uczestnicy testu doszli do wniosku, że systemy DWDM starszego typu mogą zostać wykorzystywane do transmisji danych z przepustowością 100 Gb/s w technologii IPoDWDM (oparta na routerach transmisja IP zintegrowana z technologią DWDM).

Testy przeprowadzono na dystansie 660 km w pętli Warszawa-Kraków-Katowice

a następnie na dystansie ponad 1000 km w pętli Warszawa-Bydgoszcz-Poznań-Wrocław-Katowice. Wdrożenie technologii IPoDWDM ma pozwalać na dziesięciokrotne zwiększenie pojemności kanałów optycznych w porównaniu z wydajnością oferowaną przez systemy DWDM.

Zobacz również:

  • Najlepsi pracodawcy świata
  • Sztuczna inteligencja pomaga rozwiązywać problemy z sieciami

Testy umożliwiły weryfikację możliwości wykorzystania przez Cisco technologii "alien wavelength" zapewniającej przepustowość 100 Gb/s w ramach istniejącej infrastruktury sieciowej DWDM o przepustowości 2,5 Gb/s/10 Gb/s. Badania pozwoliły także na sprawdzenie spójności modulacji CP DQPSK w działaniu i możliwości zestawienia bezpośrednich połączeń optycznych pomiędzy routerami szkieletowymi przez sieć DWDM, bez potrzeby korzystania z transponderów. Wnioskiem z testów jest także brak konieczności regeneracji optycznej na dystansach powyżej 1000 km (niezbędne jest jedynie wzmocnienie optyczne).

Do przeprowadzenia testów wykorzystano routery Cisco CRS-3 (Carrier Routing System) wyposażone w karty Ethernet 100 Gb/s oraz moduły CP DQPSK M6 100 Gb/s. Połączenia 100 Gb/s skonfigurowano w dwóch sieciach DWDM TP - sieci starszego typu o przepustowości 2,5 Gb/s/10 Gb/s, z kompensacją dyspersji chromatycznej (CD) oraz nowej generacji sieci ROADM o przepustowości 40 Gb/s/100 Gb/s (bez kompensacji CD, spójna transmisja).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200