Cisco: gigantyczny potencjał Internetu Wszechrzeczy

Korzyści z jego upowszechnienia sięgać mają bilionów dolarów w ciągu dziesięciu lat. Cisco twierdzi wręcz, że Internet Wszechrzeczy rozpocznie największą przemianę w historii branży IT.

Firma Cisco opublikowała wyniki badania zatytułowanego „Internet Wszechrzeczy: Korzyści dla sektora publicznego rzędu 4,6 biliona dolarów”. Dotyczy ono upowszechnienia Internetu Wszechrzeczy, definiowanego przez Cisco jako „sieć łączącą ludzi, procesy, dane i przedmioty”. Zdaniem przedstawicieli firmy, upowszechnienie Internetu Wszechrzeczy może się przełożyć na korzyści rzędu 4,6 biliona dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Mowa tu jedynie o korzyściach dla sektora publicznego. Te mają zaś wynikać z oszczędności, zwiększenia produktywności ludzi, wzrostu jakości usług publicznych oraz pozyskania nowych źródeł przychodów (bez konieczności podnoszenia podatków).

Szczególnie wiele zyskać mają miasta. Jako wzór dla innych, jest tu pokazywana Barcelona, która wdrożyła nie tylko wirtualny system obsługi obywatela (wideokomunikacja między mieszkańcami miasta i urzędnikami), ale i technologie do zarządzania wodociągami, odpadami, inteligentną komunikacją miejską oraz inteligentnymi parkingami.

Zobacz również:

  • Telegram chce, aby z jego usługi zaczął korzystać biznes
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s

Cisco wylicza, że miasta na całym świecie w ciągu dziesięciu lat mogą zyskać między innymi poprzez wprowadzenie:

  • Inteligentnych budynków, które wygenerują 100 miliardów dolarów oszczędności
  • Monitorowania zużycia gazu (69 miliardów dolarów oszczędności)
  • Inteligentnych parkingów (40 miliardów dolarów oszczędności)
  • Inteligentnych liczników monitorujących zużycie wody (39 miliardów dolarów oszczędności)
  • Inteligentnych systemów opłat drogowych (18 miliardów dolarów oszczędności)

Na korzystaniu z Internetu Wszechrzeczy skorzystać mają jednak nie tylko same miasta, ale - na wielu płaszczyznach - także państwa. Tu Cisco wymienia inne przykłady korzyści płynących z upowszechnienia IoE (Internet of Everything):

  • 682 miliardy dolarów oszczędności przynieść ma wykorzystanie IoE w takich dziedzinach jak konserwacja mostów, służba zdrowia, edukacja, gaszenie pożarów, czy transport więźniów
  • 472 miliardy dolarów oszczędności przynieść ma wykorzystywanie IoE w przypadku zarządzania sytuacjami kryzysowymi i skutkami wystąpienia klęsk żywiołowych, zarządzania flotą i przeciwdziałaniu cyberprzestępczości
  • Najwięcej zysków ma być jednak czerpanych z oszczędności w siłach bezpieczeństwa. IoE wykorzystywany w misjach wojskowych i chociażby komunikacji w siłach bezpieczeństwa pozwolić ma na wygenerowanie korzyści sięgających 1,5 biliona dolarów.

„Sektor publiczny stoi przed ogromnym wyzwaniem, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom obywateli przy jednocześnie malejących środkach. (…) Internet Wszechrzeczy ma szansę w tym pomóc i wszystko zmienić. Kadra kierownicza sektora publicznego powinna już teraz powinna dostrzec możliwości tkwiące w Internecie Wszechrzeczy i ich potencjalne zastosowanie w poszczególnych jednostkach – już teraz powinna wyobrażać sobie, co będzie możliwe w nadchodzących latach” – z okazji publikacji raportu mówił Michael Ganser, wiceprezes Cisco w regionie Europy Centralnej.

Z pełną wersją raportu można się zapoznać na stronie internetowej http://internetofeverything.cisco.com/.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200