Cisco – czy platforma UCS-S ma szansę być alternatywą dla usług chmurowych?

Cisco wprowadza na rynek nową platformę obliczeniową z serii UCS. Nosi nazwę UCS-S i została zaprojektował z myślą o szczególnie wymagających zastosowaniach, takich jak Big Data czy streaming mediów. Charakterystyczna cechą rozwiązań UCS-S jest to, że bazują na rozwiązaniach wykorzystujących technologię software-defined storage. Pierwszy, dostępny już produkt tej linii, nosi nazwę UCS S3260.

System UCS S3260 ma w pełni modularną architekturę, dlatego Cisco twierdzi, że w porównaniu z rozwiązaniami chmury publicznej, pozwala obniżyć całkowity koszt posiadania systemu obliczeniowego o 50%. Według Cisco jest to możliwe dlatego, ponieważ daje możliwość dopasowania infrastruktury do aktualnych potrzeb obliczeniowych przedsiębiorstwa.

Jeśli chodzi o pamięci masowe, to do jednego serwera UCS S3260 można dołączyć dyski o ogólnej pojemności 600 terabajtów. Dzięki zastosowaniu oprogramowania UCS Manager, duży system obliczeniowy bazujący na tych serwerach daje możliwość skalowania systemu storage do wielkości mierzonych w petabajtach.

Zobacz również:

Więcej informacji dotyczących parametrów technicznych serwera można znaleźć tutaj.

Cisco – czy platforma UCS-S ma szansę być alternatywą dla usług chmurowych?

Porównanie TCO: Cisco UCS S-series vs Amazon S3 (Źródło: Cisco)

Cisco wykazuje, że w okresie 3 lat koszt platformy UCS jest o ponad połowę niższy od usług Amazon S3. Trzeba jednak pamiętać, że w ciągu trzech lat ceny usług chmurowych mogą się zmienić i przedstawiona kalkulacja może się dość szybko zdezaktualizować.

I na koniec najważniejsze - czy Cisco naprawdę uważa, że tylko koszt skłania firmy do korzystania z chmury publicznej?


TOP 200