Cisco MDS 9509 - Przełącznik SAN z najwyższej półki

Testy wykazały, że 112-portowy, wielowarstwowy przełącznik typu director (zarządca) obsługuje bardzo szybko zarówno krótkie, jak i długie ramki, transmitując je przez wszystkie porty z pełną szybkością 2 Gb/s.

Testy wykazały, że 112-portowy, wielowarstwowy przełącznik typu director (zarządca) obsługuje bardzo szybko zarówno krótkie, jak i długie ramki, transmitując je przez wszystkie porty z pełną szybkością 2 Gb/s.

Sieć SAN może obsługiwać standardowy przełącznik Fibre Channel lub przełącznik typu director. Różnią się skalowalnością i dostępnością. Zwykłe przełączniki mają najczęściej od 8 do 32 portów, a urządzenia typu director - nawet kilkaset portów 1 i 2 Gb/s. Kolejna kwestia dotyczy wyboru usług.

Przełącznik MDS 9509 oferuje wiele zaawansowanych opcji, np. wirtualne sieci SAN (VSAN). Dzięki tej i innym funkcjom został bardzo wysoko oceniony w kategoriach "dostępność" i "możliwość rozbudowy". Testujący przyznali mu tytuł "produktu klasy światowej" (za zdobycie więcej niż 4 punktów w 5-punktowej skali oceny).

Przełącznik MDS 9509 ma konstrukcję modularną (chassis wyposażone w dziewięć gniazd: w dwóch można instalować przełącznice, a w siedmiu właściwe moduły MDS z portami). Może zawierać 16 do 224 portów Fibre Channel (1 i 2 Gb/s) i 8 do 48 portów Gigabit Ethernet. W jednej standardowej szafie można więc upakować 672 porty Fibre Channel (trzy przełączniki). Całkowita wydajność wewnętrznych układów przełączania wynosi 1,44 Tb/s.

Urządzenie obsługuje technologię Fibre Channel 2 Gb/s (podczas testowania pakiety były obsługiwane z taką właśnie szybkością), ale potrafi automatycznie negocjować szybkość połączenia i przechodzić na 1 Gb/s.

Przełącznik obsługuje wiele protokołów (w tym Fibre Channel over IP, Internet over Fibre Channel Protocol i iSCSI). Nie obsługuje jednak FICON, czyli ESCON (Enterprise Systems CONNection) przez Fibre Channel, więc nie może współpracować z systemami IBM typu mainframe (Cisco obiecuje, że taka opcja pojawi się w przyszłości).

Testy wydajności

Cisco MDS 9509 - Przełącznik SAN z najwyższej półki
  • Test trwający 30 sekund, obsługujący ramki o długość 2148 bajtów. Każdy z portów pracujących w trybie bidirectional (jednoczesna transmisja w obu kierunkach) uzyskał wydajność 210 MB/s, co odpowiada 100-procentowej szybkość przewidzianej dla takiego połączenia.

  • Podobny test, ale obsługujący ramki o długości 60 bajtów. Test obciążał w pełni wszystkie 112 portów zainstalowanych w przełączniku. Wynik - każdy port, przesyłający dane w trybie dwukierunkowym, pracował z szybkością 150 MB/s, co odpowiada 98,7 procent maksymalnej teoretycznej wydajności przewidzianej dla połączenia. Do tej pory żaden z testowanych przez zespół amerykańskiego IDG przełączników klasy director nie uzyskał tak dobrego wyniku w przełączaniu krótkich ramek.

    Dwa opisane powyżej testy dostarczały ramki do jednego portu, następnie ramki były przełączane na inny port zainstalowany w tym samym module. Podczas kolejnych testów ramki były dostarczane do jednego portu i przełączane na port zainstalowany w innym module. Taka organizacja ruchu powodowała, że ramki były przełączane między różnymi układami ASIC zainstalowanymi w urządzeniu - pozwalało to sprawdzić, czy przełącznice blokują się podczas dużego natłoku ramek. Testy wykazały, że przełącznik nigdy się nie blokował, nawet wtedy, gdy wszystkie porty pracowały w trybie pełnej topologii kraty (to jeden z najtrudniejszych testów - topologia pełnej kraty polega na tym, że wszystkie porty transmitują jednocześnie ramki do wszystkich pozostałych portów). Ten ostatni test (ramki o długości 2148 bajtów) potwierdził, że porty pracują z pełną szybkością. Podobnymi wynikami mogły się pochwalić testowane wcześniej przełączniki firm McData i Brocade (NetWorld 7/2002) - jednak tylko wtedy, gdy porty przełączników pracowały z szybkością 1 Gb/s. A przełącznik Cisco uzyskał taki wynik wtedy, gdy porty pracowały z szybkością 2 Gb/s.

    W przypadku przełącznika MDS 9509 maksymalne opóźnienie (czyli czas potrzebny na przełączenie ramki z portu wejściowego na port wyjściowy) wyniosło w przypadku długich ramek 219 mikrosekund. Poprzednio testowane przełączniki klasy director uzyskiwały wyniki od 174 do ponad 600 mikrosekund.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200