Cisco MDS 9509 - Przełącznik SAN z najwyższej półki

Zarządzanie

Cisco MDS 9509 - Przełącznik SAN z najwyższej półki

Ocena przełącznika MDS 9509

Mocną stroną produktu jest oprogramowanie zarządzające przełącznikiem (produkt zdobył w tej kategorii maksymalną liczbę punktów). Użytkownik zarządza urządzeniem przede wszystkim za pomocą interfejsu opartego na wierszu poleceń (CLI). Jest to standardowe rozwiązanie, zawsze stosowane przez Cisco. Można też zastosować programy Device Manager i Fabric Manager - dwa interfejsy webowe, oparte na technologii Java i pobierane bezpośrednio z pamięci przełącznika.

Program Device Manager pokazuje fizyczną konfigurację przełącznika i stan poszczególnych portów. Wszystkie informacje są wyświetlane w trybie graficznym, dlatego użytkownik może szybko konfigurować elementy i grupy operujące w ramach przełącznika.

Program Fabric Manager potrafi odtwarzać automatycznie topologię sieci SAN, a następnie prezentuje ją w trybie graficznym. Program monitoruje pracę sieci SAN, zbiera dane statystyczne dotyczące ruchu pakietów i inwentaryzuje elementy sieciowe pracujące we wskazanej lokalizacji. Zawiera też opcje pozwalające konfigurować połączenia obsługujące komunikację między przełącznikami i zarządzać nimi. Dostęp do przełącznika może być realizowany na cztery sposoby: przez port Ethernet 10/100 (tryb out-of-band; czyli poza pasmem), szeregowy port RS-232 (konsola), używając protokołu IP over FC (tryb in-band, czyli w ramach pasma) i przez port DB-9. Protokoły odpowiadające za dostęp to CLI i SNMPv3 - przez port Ethernet i w trybie IP-over-FC. Cisco informuje, że koszt jednego portu powinien wynosić ok. 2000 USD.

Igor Sikorski dyrektor ds. rozwoju rynku w Cisco Systems Poland:

Cisco MDS 9509 - Przełącznik SAN z najwyższej półki
Cisco MDS 9509 został "od zera" zaprojektowany pod kątem wysokiej dostępności, wydajności i bezpieczeństwa. W efekcie powstał przełącznik o najwyższej przepustowości, małym opóźnieniu i bardzo dobrych mechanizmach zarządzania. Wprowadzony przez Cisco mechanizm wirtualnych sieci SAN (VSAN) oraz możliwość uaktualnienia oprogramowania bez przerywania pracy przełącznika podwyższają zarówno poziom bezpieczeństwa, jak i odporność na awarie.

Rozwiązania SAN są przeznaczone do zastosowania w takich systemach, jak duże centra danych, centra zapasowe lub rozproszone, klastry serwerów itp. W Polsce zainteresowane są nimi przede wszystkim firmy o dużych potrzebach w zakresie przetwarzania danych, a zarazem dysponujące silnym zapleczem informatycznym. W pierwszej kolejności będą to banki, firmy ubezpieczeniowe, operatorzy telekomunikacyjni oraz ISP i ASP.

MDS 9509 - podobnie jak inne rozwiązania SAN - będzie sprzedawany wyłącznie za pośrednictwem firm specjalizujących się we wdrażaniu rozwiązań pamięci masowych, systemów serwerowych i budowie centrów danych - takich jak IBM, Hewlett-Packard, EMC czy Hitachi Data Systems. Cisco Systems podpisało już umowy o globalnej współpracy w tym zakresie zarówno z firmą IBM, jak i z HP. Trwają też prace nad potwierdzeniem zgodności systemów MDS z produktami kolejnych dostawców.


TOP 200