Cisco Expo 2005

Akcentem wyróżniającym tegoroczne wydarzenie są wyodrębnione spotkania ze specjalistami, pomagającymi rozwiązać problemy zarówno klientów indywidualnych, jak i przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw (SMB, SME). Wiodącym tematem imprezy są sieci inteligentne.

Problematyką poruszaną w trakcie większości sesji wykładowych Cisco Expo 2005 jest ewolucja sieci teleinformatycznych, zachodząca poprzez sieci inteligentne (IIN - Intelligent Information Network) do w pełni funkcjonalnych sieciowych systemów informacyjnych. Prelegenci starają się nakreślić stosunkowo długoterminowe (3-5 lat w obszarze technologicznym) rokowania, co do przyszłości ciągle rozwijających się systemów sieciowych. Podczas Cisco Expo 2005 można także poznać właściwości modeli biznesowych, dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb przedsiębiorstw i jednocześnie ukazujących nieustanny konflikt powstający między ewentualnymi korzyściami z implementacji nowoczesnych rozwiązań a kosztem ich wdrożenia.

Warszawska konferencja to również okazja do pogłębienia swojej wiedzy technicznej, z szeroko pojmowanej dziedziny technologii sieciowych. Liczne wykłady (prowadzone w języku polskim lub angielskim) oraz warsztaty (część praktyczna) pozwalają zapoznać się z takimi pojęciami, jak: systemy bezpieczeństwa sieciowego, telefonia IP, IP Contact Center, rozwiązania do centrów danych (Data Center), triple play.

Nowością na tegorocznym Cisco Expo jest cykl prezentacji technicznych przeznaczonych specjalnie dla przedstawicieli sektorów SMB i SME (małe i średnie przedsiębiorstwa). Po raz pierwszy utworzono także "Design Clinic" - inicjatywę umożliwiającą bezpośrednie spotkanie inżynierów z wielu firm ze specjalistami zajmującymi się dogłębnie omawianą tematyką.

Niemal wszystkie poruszane na konferencji zagadnienia nawiązują do sieci IP i usług konwergetnych. Ciekawy wykład na temat koncepcji FMC (Fixed Mobile Convergence), czyli coraz częstszego przenikania się technologii sieci stałych z mobilnymi zaprezentował Rafał Federowicz z Cisco Systems. Uczestnicy wykładu mogli dowiedzieć się m.in. o technologii UMA (umożliwiającej korzystanie zarówno z sieci Wi-Fi, jak i systemów telefonii komórkowej drugiej i trzeciej generacji), przyszłości UMTS i usług oferowanych przez rodzimych i światowych operatorów telekomunikacyjnych. Potrzeba łączenia zalet sieci stałych z mobilnymi wydaje się być nieodzowna, biorąc pod uwagę choćby fakt, iż według badań 30 proc. ludzi woli dzwonić z telefonu komórkowego (będąc w domu) niż korzystać z usług tradycyjnej sieci dostępowej. Chcąc wypracować najlepszy wariant obsługi połączeń "mieszanych" analitycy wskazują, iż koncepcja konwergencji powinna być wdrożona nie tylko w strukturze szkieletu sieci ale i w poszczególnych urządzeniach i serwisach, świadczonych przez operatorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200