Cisco Catalyst 6500: 10GE w akcji

Cisco pojawiło się na rynku przełączników 10 Gigabit Ethernet stosunkowo późno, ale od razu miało mocne wejście. Testy w laboratorium dowiodły, że nowa linia kart i modułów zarządzających dla przełączników Cisco Catalyst 6500 wyznacza bardzo wysokie standardy wydajności.

Cisco pojawiło się na rynku przełączników 10 Gigabit Ethernet stosunkowo późno, ale od razu miało mocne wejście. Testy w laboratorium dowiodły, że nowa linia kart i modułów zarządzających dla przełączników Cisco Catalyst 6500 wyznacza bardzo wysokie standardy wydajności.

Oto najważniejsze z nich:

  • Praca z teoretyczną maksymalną przepustowością łącza, małymi opóźnieniami i parametrem jitter. Catalyst to dopiero drugi testowany w laboratoriach IDG produkt, który zapełnił "rurę" o szerokości 10 Gb/s.

  • Szybka akcja failover - urządzenie ustanawia rekordy pod względem czasu wychodzenia z awarii.

  • Perfekcyjna priorytetyzacja. Urządzenie Cisco jest jedynym produktem, który potrafi chronić ruch o wysokim priorytecie, jednocześnie ograniczając prędkość ruchu o niskim priorytecie.

  • Ruting IPv6. W po raz pierwszy opublikowanym teście rutingu IPv6 Catalyst przesyłał ruch z wydajnością łącza, obsługując nawet 250 mln strumieni.
Wysoka wydajność urządzenia z bogatym zestawem funkcji pozwoliła na uzyskanie tytułu "produkt klasy światowej". Krótko mówiąc, to najwydajniejszy produkt 10G Ethernet, testowany do tej pory przez zespół IDG.

Aby zapewnić porównywalność testów, uruchomiono te same próby - na nowej serii kart WS-X6704-10GE i modułach zarządzających WS-SUP720 - które wcześniej wykorzystano do oceny urządzeń 10 GE (NetWorld 4/2003). Testy obejmowały wydajność 10 GE, Gigabit Ethernet przez szkielet 10 GE, kontrolę jakości (QoS). Do tego zestawu dodano próby trybu failover, w środowisku IPv6 - przesyłania pakietów i rutingu.

Cisco Catalyst 6500: 10GE w akcji
W testach 10 GE wykorzystano urządzenia Spirent SmartBits do wygenerowania ruchu w konfiguracji czteroportowej "każdy z każdym" (full-mesh). Karty 10 GE urządzenia Cisco dostarczały pakiety z teoretyczną przepustowością łącza we wszystkich testach. Tym samym Catalyst 6500 dorównuje osiągnięciom przełącznika E1200 firmy Force10 Networks (NetWorld 4/2003).

Należy odnotować fakt, że karty Cisco 10GE blokują się - co powoduje straty ramek - w sytuacji, gdy wszystkie cztery porty wymieniają 64-bitowe ramki między kartami liniowymi. Nie miało to wpływu na wyniki testu, ponieważ przesyłano w nim ruch pomiędzy dwoma portami na każdej z dwóch kart, tak jak w przypadku testów innych produktów 10GE. Większość z nich miała tylko jeden port na kartę, a nie cztery. Przedstawiciele Cisco twierdzą, że nowe karty nie blokują się podczas obsługi ramek o różnych rozmiarach, ale w teście tego nie sprawdzano.

Cisco Catalyst 6500 10 Gigabit Ethernet line cards

Producent: Cisco

Cena: ok. 100 tys. USD (konfiguracja testowa)

Za: praca z teoretyczną maksymalną przepustowością łącza; małe opóźnienia i jitter; wysoka skalowalność; doskonały ruting i forwarding IPv6

Przeciw: czteroportowa karta 10GE blokuje się w pewnych warunkach

Parametry, takie jak opóźnienie i jitter, nie były aż tak niskie jak u rekordzistów z Foundry Networks i HP testowanych przed rokiem, ale i tak znacznie niższe od progu, przy którym ich wpływ na wydajność aplikacji może być zauważalny.

W najgorszym przypadku (ramki 1518-bajtowe przy obciążeniu 10-proc.) średnie opóźnienie przełącznika Cisco wyniosło 12,4 mikrosekundy (dla porównania, w przypadku Foundry parametr ten wynosił 7,5 mikrosekundy). Jitter wyniósł 0,5 mikrosekundy w porównaniu z 0,6 mikrosekundy w urządzeniu Foundry. Takie wielkości nie mają wpływu na wydajność aplikacji.

Przeprowadzono także test najczęściej wykorzystywanego sposobu stosowania 10-gigabitowego Ethernetu - jako technologii szkieletowej. Zbudowano testowy szkielet składający się z dwóch chassis połączonych łączem 10GE. Każde chassis miało dziesięć interfejsów GE. Z kolei każdy interfejs GE obciążono ruchem z 510 wirtualnych hostów, co oznaczało, że dane wymieniało między sobą w tej konfiguracji 10 200 hostów.

Zestawienie urządzeń Cisco zapewniło pełną przepustowość linii przy wszystkich rozmiarach ramek, a opóźnienie i jitter znów niewiele odbiegało od HP i Foundry. Największe średnie opóźnienie (z ramkami 1518-bajtowymi) wyniosło 35,5 mikrosekund w porównaniu z 31,3 w przypadku HP - to różnica niewiele znacząca.

Przedstawiamy IPv6

Wyniki urządzenia Cisco z ruchem IPv6 były prawie identyczne z tymi dla ruchu IPv4. Nowe karty 10GE tego producenta zapewniają pełną przepustowość łącza we wszystkich przypadkach. Opóźnienie i jitter były w IPv6 niższe w przypadku ramek krótkich i średniej długości niż w IPv4, a opóźnienie w przypadku długich ramek było niewiele większe.

Wszystkie dotychczasowe testy IPv6 skupiały się raczej na funkcji przesyłania pakietów niż rutingu głównie ze względu na to, że protokoły rutingu dla IPv6 dopiero się pojawiają. Moduł zarządzania Cisco WS-SUP720 obsługuje OSPFv3, wspierającą IPv6 wersję popularnego protokołu rutingu Open Shortest Path First. Ten test był pierwszym publicznym sprawdzianem rutingu IPv6.

Wykorzystano oprogramowanie Spirent Tera-Routing do zbudowania 100 tys. niezależnych tras (każda reprezentowała jedną sieć) przez OSPFv3 na parze przełączników Catalyst 6500. Ze względu na to, że skalowalność przestrzeni adresowej jest najmocniej promowaną cechą IPv6, przesłano ruch do 250 hostów wirtualnych we wszystkich 100 tys. sieci - daje to razem 250 mln strumieni. Na każdym z dwóch chassis wygenerowano ruch do 10 interfejsów od 250 hostów, z których każdy wysyłał ruch do 50 tys. sieci w drugim chassis. Aby to przedstawić obrazowo, wyobraźmy sobie, że mamy 125 miast, w każdym milion mieszkańców, dajemy im wszystkim komputery i rutujemy cały ruch między nimi przez jedną parę przełączników. Urządzenia Catalyst sobie z tym poradziły, na dodatek z pełną przepustowością łącza i ze średnimi wartościami opóźnienia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200