Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Materiał promocyjny Produkty z rodziny Cisco Business to produkty przeznaczone do budowy kompletnych sieci przewodowych i bezprzewodowych LAN dla małych przedsiębiorstw, takich które szukają rozwiązania o legendarnej niezawodności i jakości Cisco a jednocześnie produktów, które są proste w zarządzaniu i uruchomieniu i dobrze się wzajemnie integrują.

Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Rodzina produktów obejmuje:

 • Przełączniki LAN - Cisco Business Switches (CBS)
 • Radiowe punkty dostępowe WiFi - Cisco Business Wireless (CBW)
 • Routery - Cisco Business Router (CBR)
 • Aplikację mobilną do zarządzania produktami - Cisco Business Mobile App
 • Aplikację do zarządzania siecią wielooddziałową - Cisco Business Dashboard (CBD)
 • Usługi dodatkowe takie jak gwarancja typu „limited lifetime warranty”, dostęp do aktualizacji oprogramowania lub roczne wsparcie telefoniczne dla wybranych produktów

W niniejszym artykule skupimy się na najbardziej popularnych produktach do budowy przewodowej i bezprzewodowej sieci LAN w małej / średniej firmie, czyli serii CBS i CBW.

Jednym z celów stworzenia tej linii produktów było dostarczenie Klientom rozwiązania, które w łatwy sposób się uruchamia i następnie w łatwy sposób się nim zarządza. W małych firmach często uruchomienie i zarządzanie siecią to największy problem. Siecią i sprawami informatycznymi zajmuje się często jeden z pracowników przy okazji innych obowiązków lub powierza się te funkcje firmie zewnętrznej. Dlatego też dla produktów rodziny Cisco Business uruchomienie i konfiguracja są bardzo proste.

Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Przede wszystkim mamy do dyspozycji wbudowany w każde z urządzeń prosty w obsłudze, intuicyjny graficzny interfejs do zarządzania lub aplikację mobilną do zarządzania siecią wifi i siecią przewodową. To jest rozwiązanie dla firm o małej ilości placówek lub małej ilości urządzeń. W sytuacji jak ilość urządzeń i placówek rośnie i są rozmieszczone w wielu miejscach np. w różnych miastach, zarządzanie całością sieci z jednego miejsca możemy dokonać przy pomocy aplikacji Cisco Business Dashboard (CBD). Czyli z jednego punktu np. poprzez sieć Internet lub sieć VPN możemy zarządzać siecią przewodową lub bezprzewodową nawet do 2500 urządzeń rozproszonych w wielu lokalizacjach naszej firmy. System może zostać uruchomiony jako aplikacja w systemie wirtualizacjom vmWare Microsoft Hyper-V lub Oracle Virtual Box na dowolnej stacji sieciowej lub serwerze lub w chmurze. Dla zwolenników chmury jest gotowa wersja do uruchomienia w chmurze Amazon AWS. CBD jest produktem, który wymaga zakupienia subskrypcji na każde z zarządzanych urządzeń na dany okres. W oprogramowaniu zawarta jest licencja, bez ograniczeń czasowych na 25 urządzeń, czyli zaraz po ściągnięciu oprogramowania z strony Cisco możemy bez dodatkowych opłat, przez dowolny okres, zarządzać siecią do 25 urządzeń.

Dla większych Klientów, posiadających rozproszoną strukturę oddziałową np. sieć placówek sprzedaży, sieć biur terenowych rozwiązanie Cisco Business oferuje specjalną procedurą automatycznej budowy i uruchamiania sieci PnP (plug and play), umożliwiającej skrócenie ilości czasu potrzebnego na jej uruchomienie. Dzięki procedurze PNP wystarczy, że urządzenia po wyjęciu z pudełka zostanie podłączone do sieci Internet w zdalnej placówce a one automatycznie podłączą się do wskazanego pulpitu Cisco Business (CBD) znajdującego się w chmurze lub centrali firmy.

Innym przykładem automatyzacji i prostoty uruchamiania sieci są produkty Cisco Business Wireless (CBW). Proces uruchomienia sieci bezprzewodowej WiFi nigdy jeszcze nie był taki prosty. Polega to na wyjęciu i podłączeniu do zasilania pierwszego z radiowych punktów dostępowych CBW pracujących w naszej sieci a następnie podłączeniu się do sieci radiowej „CiscoBusiness-Setup” z użyciem hasła „cisco123”. Następnie wystarczy, przy pomocy przeglądarki wejść na stronę „http://ciscobusiness.cisco” i za pomocą prostego przewodnika skonfigurować podstawowe parametry sieci WiFi. Kolejne punkty WiFi podłączane do tak powstałeś sieci będą automatycznie dodawane do sieci i zarządzane będą przez pierwszy punkt dostępowy.

Kolejnym przykładem jest rozbudowa sieci WiFi o Extendery WiFi, są to urządzenia, które umożliwiają zwiększenie zasięgu sieci WiFi do miejsc, gdzie nie jesteśmy w stanie doprowadzić przewodowej sieci Ethernet i co za tym idzie zainstalować radiowego punktu dostępowego WiFi. Wybrane modele extenderów pozwalają również na podłączenie do sieci WiFi urządzeń przewodowych, które nie są wyposażone w interfejs WiFi. Dodanie extendera do sieci to prosta operacja polegająca na zeskanowaniu kodu QR znajdującego się na jego obudowie a następnie z wykorzystaniem aplikacji mobilnej Cisco Business dodanie takiego extendera do wskazanej w aplikacji lokalizacji (sieci WiFi).

Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Każdy z produktów Cisco Business dostarczany jest wraz z krótką instrukcją startową (Quick Start Guide), która na dwóch stronach, w sposób przystępny, wyjaśnia, jak rozpocząć pracę z urządzeniem i przeprowadzić jego diagnostykę, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Wszystko dostarczone jest w eleganckim, ekologicznym opakowaniu. Urządzenia CBS i CBW posiadają estetyczną, nowoczesną obudowę w kolorze białym i mogą instalowane być zarówno w szafach kablowych 19 cali jak również „na biurku

Produkty Cisco Business Switches (CBS)

Rodzina przełączników CBS składa się z 3 linii produktowych tj. CBS350, CBS250 oraz CBS110. Planowane jest również wprowadzenie, w którym okresie kolejnej linii tj. CBS220, które to przełączniki będą tańszą i o nieco zredukowanej funkcjonalności wersją przełączników CBS250.

Seria CBS350

Seria CBS350 to podstawa całej rodziny. Służą oną do budowy zarówno małych jak i dużych złożonych z kilku – kilkudziesięciu przełączników sieci LAN, są w pełni zarządzane zarówno przez wbudowany interfejs WEB jak również CBD. Dzięki dostępności modeli z światłowodowymi portami 10G SFP+ mogą być również zastosowane jako centralne przełączniki agregujące. W serii CBS350 dostępne są modele 8 i 16-portowe oraz 24 i 48-portowe. Modele 8 i 16-portowe przystosowane są do pracy na przysłowiowym „biurku” dlatego też nie posiadają wentylatorów, czyli pracują cicho. Występują wersje z wbudowanym zasilaczem i w celu zmniejszenia wymiarów urządzenia, również wersje z zasilaczem zewnętrznym. W serii występują modele bez POE oraz z POE i tutaj mamy modele mogące dostarczyć na porty POE w sumie 120W lub 67W energii elektrycznej. Przełączniki 8-portowe posiadają 2 wbudowane uplinki typu combo czyli zamiennie porty miedziane RJ45 lub światłowodowe 1G SFP a urządzenia 16-portowe 2 porty światłowodowe 1G SFP.

Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Kolejna grupa to modele 24 i 48-portowe. Tutaj kolejne pozytywne zaskoczenie jest takie, że większość tych produktów również nie posiada wentylatorów, więc charakteryzuje się cichą pracą. Tylko modele 48-portowe oraz 24-portowy model Full POE mają wbudowane wentylatory. W małych firmach często nie mamy dedykowanych pomieszczeń na sprzęt sieciowy, dlatego też są one montowanie w miejscach, gdzie przebywają ludzie, stąd takie rozwianie, przyjazne dla naszych uszu.

Wśród modeli 24 i 48-portowych znajdziemy modele DATA czyli bez POE, następnie POE oraz Full POE. Modele POE i Full POE różnią się ilością dostępnej energii elektrycznej do celów realizacji funkcji zasilania POE w taki sposób, że modele Full POE dysponują takim budżetem mocy aby jednocześnie można było dostarczyć 15W (zgodnie z standardem 802.3af) na każdy z portów przełącznika czyli 370W dla wersji 24-portowej i 740W dla wersji 48-portowej. Modele POE dysponują około połową tej mocy. Należy dodać w tym punkcie, że przełączniki wspierają również standard 802.3at na każdym z portów, czyli możliwość dostarczenie do 30W energii na porcie – jednak tutaj nie będzie możliwe jednocześnie dostarczenie takiej mocy jednocześnie wszystkich portach a tylko na takiej ich ilości, na którą pozwala budżet mocy urządzenia. Modele 24 i 48-portowe występują w wersji z 4-rema uplinkami 1G SFP lub 4-rema uplinkami 10G SFP+. Porty uplinkowe w modelach 10G SFP+ możemy wykorzystać do łączenia przełączników w stos – czyli modele 10G to są przełączniki stakowalne do 4 urządzeń i takie przełączniki pracują jako jedno urządzenie z punktu widzenia sieci oraz z punktu widzenia systemów zarządzania.

Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Omawiając rodzinę CBS350 nie można zapomnieć o najnowszych (wprowadzone na rynek w maju 2021 roku) modelach wyposażonych w porty multi-gigabitowe (mGIG) oraz porty miedziane i światłowodowe 10G. Więcej szczegółów na załączonych grafikach.

Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Seria CBS250

Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Seria CBS 250 to przełączniki zarządzane przez interfejs webowy i oczywiście Cisco Business Dashboard analogicznie jak seria CBS350. Analogicznie jak w serii CBS350 są dostępne modele 8 i 16-portowe oraz 24 i 48-portowe. Również analogicznie wygląda sytuacja z uplinkami dla poszczególnych grup. To na co warto zwrócić uwagę to kilka różnić w stosunku do serii 350. Przede wszystkim brak łączenia w stos oraz pojawienie się modeli z POE zredukowanym pod względem budżetu mocy, w przypadku model 48-portowych nie występują wersje Full POE (740W).

Seria CBS110

Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Seria CBS110 to modele 5, 8 16 i 24-portowe niezarządzane. W serii mamy modele bez POE oraz z POE. Urządzenia mają metalową obudowę przystosowane są do pracy na biurku lub w szafie rack i służą do rozszerzenia zasięgu i ilości portów sieci LAN.

Seria CBS – bogata funkcjonalność

O popularności przełączników CBS350 i CBS250 decyduje to, że obok łatwego zarządzania i dużej dostępności różnych modeli, ich system operacyjny wyposażony jest w funkcjonalności charakterystyczne dla produktów często z wyższej półki. Znajdziemy tutaj takie zaawansowane funkcje jak:

 • Wydajność równa sumie prędkości wszystkich portów, czyli są to tzw. przełączniki „line rate”
 • Możliwość tworzenia do 4000 aktywnych sieci VLAN (CBS350) oraz 255 VLAN (CBS250)
 • Możliwość tworzenia list kontroli dostępu odpowiednio w ilości 1000 (CBS350) i 500 (CBS250)
 • Obsługa grup multcastowych w ilości 2000 (CBS350) i 255 (CBS250)
 • Statyczny routing IP, ilość tras 990 (CBS350), 32 (CBS250)
 • Ilość interfejsów IP w ilości 128 (CBS350), 32 (CBS250)
 • Możliwość tworzenia połączeń zagregowanych zgodnie z IEEE 802.3ad Link Aggregation Control Protocol (LACP)
 • Realizacja funkcji serwera DHCP, obsługa wielu różnych opcji DHCP

Jeżeli chodzi o funkcje bezpieczeństwa to mamy pełne wsparcie dla:

 • Uwierzytelnianie 802.1x
 • Prywatne VLAN’y
 • Kontrola sztormów
 • Port Security, DHCP Snooping, Dynamic ARP Inspection, IP Source Guard czyli różne funkcjonalności zapobiegające atakom sieciowym poprzez przełącznik
 • Zabezpieczenia przed atakami DoS na przełącznik
 • Listy kontroli dostępu ACL
 • Funkcje port i vlan mirroringu

Lista ta nie wyczerpuje całej funkcjonalności, w celu dokładnego poznania zakresu należy zapoznaj się z kartą katalogową produktów znajdującą się na stronie www.cisco.com/go/ciscobusiness

Produkty Cisco Business Wireless (CBW)

Rodzina CBW składa się z trzech radiowych punktów dostępowych WiFi standardu 802.11ac czyli WiFi5. Dostępne modele to CBW140AC, CBW145AC oraz CBW240AC. W ofercie znajdują się również Extendery Mesh czyli urządzenia, które poprzez wykorzystanie sieci radiowej i technologii sieci kratowych (mesh) umożliwiają zwiększenia zasięgu naszej sieci WiFi do miejsc gdzie nie możemy w łatwy sposób doprowadzić kabla miedzianego do podłączenia klasycznego punktu dostępowego WiFi.

Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Wszystkie radiowe punkty WiFi serii CBW z wyłączeniem modelu CBW240AC oraz wszystkie extendery posiadają podwójne radio 2x2 umożliwiające pracę z prędkością do 867 Mbps w standardzie 802.11ac. Model CBW240AC wyposażony jest w podwójne radio 4x4 z możliwością pracy z prędkością 1733 Mbps. Cisco rekomenduje podłączanie do 25 urządzeń końcowych do jednego radiowego puntu dostępowego lub extendera choć większe gęstości urządzeń końcowych również są obsługiwane. Ilość urządzeń końcowych w całej sieci WiFi wbudowanej na bazie CBW jest ograniczona do 1000 urządzeń. Dla jednej fizycznej lokalizacji rekomendowane jest instalowanie do 25 radiowych punktów dostępowych. Limit wynosi maksymalnie 50 punktów radiowych. W sieci może pracować do 25 extenderów wspierających do 8 radiowych skoków pomiędzy extenderami umożliwia to znaczące zwiększenie zasięgu oraz pojemności sieci. Dobra praktyka, w celu uzyskania dobrej wydajności sieci, nakazuje taki projekt i strukturę sieci WiFi, aby ilość skoków była jak najmniejsza (1-2 skoki). Radiowe punkty dostępowe CBW140/145/240AC zasilane mogą być poprzez PoE (802.3af, 15.4W) jak również poprzez „injector” PoE, który również znajduje się w ofercie Cisco Business.

Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Na szczególną uwagę zasługuje punkt CBW145AC przystosowany do montażu na ścianie (wall plate model). Urządzenie to posiada wbudowany przełącznik Ethernet wraz z możliwością zasilenia przez PoE urządzenia podłączonego drogą kablową. W tym wariancie należy do punktu dostarczyć 30W energii elektrycznej PoE zgodnie z standardem 802.3at. Rozwiązanie takie znajdzie uznanie np. w branży hotelarskiej lub budownictwie mieszkaniowym.

Zarządzanie siecią WiFi wykonujemy logując się do głównego (najczęściej instalowanego jako pierwszy) punktu CBW (tzw. master). Z tego poziomu możemy rekonfigurować oraz monitorować działanie sieci. Wygodną alternatywą jest zastosowanie aplikacji mobilnej Cisco Business. Tą drogą nie tylko uruchomimy lub rozbudujemy naszą sieć bezprzewodową w minuty, ale również zbadamy jaka jest jej wydajność, przez kogo i w jaki sposób jest używana.

Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Podsumowanie

Rozwiązanie Cisco Business to nowa oferta sieciowa Cisco dla małych i średnich przedsiębiorstw. Odświeżony „desing” urządzeń, przystępna cena oraz funkcjonalny interfejs zarządzający wyróżniają te produkty na tle innych produktów segmentu SMB. Dzięki Cisco Business Dashboard rozwiązanie to może zostać z powodzeniem wykorzystane przez przedsiębiorstwa posiadające setki lub nawet tysiące rozproszonych terytorialnie placówek. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Cisco udało się połączyć w jeden obudowie, urządzenie proste w zarządzaniu i uruchomieniu, o przystępnej cenie zachowując przy tym funkcjonalności np. łączenie w stos, funkcje bezpieczeństwa, automatyczna budowa sieci WiFi znane dotychczas z produktów przeznaczonych na rynek dużych przedsiębiorstw. Dodatkowo możemy skorzystać z usług wsparcia takich jak realizowane w języku polskim wsparcie telefoniczne oraz wymiana sprzętu uszkodzonego zgodnie z zasadami Limited Lifetime Warranty.

Dane o autorze:

Maciej Flak:

Pracuje w polskim biurze Cisco Systems od 2006 roku. Od samego początku związany jest z organizacją techniczną Cisco Polska – pełnił funkcje inżyniera systemowego, managera zespołu technicznego w sektorze publicznym a obecnie PSS’a odpowiedzialnego za rozwój rynku produktów Enterprise Networking. W 1997 ukończył Politechnikę Wrocławską i od tego czasu nierozerwalnie związany jest z technologiami sieciowymi pracując w firmach integratorskich oraz telekomunikacyjnych (Computerland S.A., Formus Polska, Telefonia Dialog S.A.), Posiadacz certyfikatu CISSP (Certified Information Systems Security Professional) oraz CCIE (Cisco Certified Internetwork Expert) z zakresu R&S oraz SP.