Cineman czyli wideo na żądanie od ATM i Monolith Films

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ATM oraz Monolith Films powołały spółkę Cineman, która ma wprowadzić na rynek usługi cyfrowej dystrybucji treści filmowych, informacyjnych i rozrywkowych. Usługi VoD oferowane przez Cineman będą dostępne w czwartym kwartale 2006 roku.

Powstała spółka będzie także zajmowała się pozyskiwaniem zróżnicowanego i interesującego kontentu zarówno polskiego, jak i zagranicznego - głosi komunikat ATM.

ATM będzie świadczyć na rzecz Cineman usługi zarządzania cyfrowymi zasobami filmowymi oraz dystrybucji treści filmowych w sieciach teleinformatycznych.

Zobacz również:

  • Stranger Things nie uratowało Netflixa - milion subskrypcji mniej

Monolith Films posiada natomiast kompetencje i doświadczenie w pozyskiwaniu, dystrybucji i sprzedaży praw do filmów oraz prawa do udzielania licencji na użytkowanie filmów w usłudze "wideo na żądanie" (VoD) w odniesieniu do tytułów już znajdujących się w bazie filmowej spółki.

Platforma dystrybucyjna ATM będzie wykorzystywać podsystem licencyjny oraz podsystem zarządzania prawami autorskimi - Digital Rights Management (DRM).

Według informacji ATM, oferta filmów będzie dostosowywana do potrzeb konkretnego klienta, czyli operatora telekomunikacyjnego. We wstępnej fazie działalności Cineman zaproponuje bazę ok. 300 filmów, która zamierza poszerzać.

ATM zapowiada, że usługi VoD oferowane przez Cineman będą w czwartym kwartale 2006 roku. Dystrybucja treści filmowych obejmie zamknięte sieci telekomunikacyjne, a w późniejszym czasie także telefonię komórkową.

Anonsując wielokrotnie wcześniej plany dotyczące projektu "Wideo na żądanie" przedstawiciele ATM podkreślali, że nie zamierzają konkurować z wchodzącymi także na ten rynek podmiotami. Oferta spółki jest kierowana do operatorów, który chcieliby usługę VoD udostęnić swoim abonentom. "Prowadzimy już negocjacje z zainteresowanymi" - mówił podczas niedawnej konferencji Roman Szwed, prezes ATM. Własne plany mają m.in. Telekomunikacja Polska i Grupa ITI. Jesienią ma ruszyć także serwis o nazwie Netino z filmami polskiej produkcji.

ATM prowadzi także projekty systemu płatności mobilnych poprzez spółkę zależną mPay, oraz system graficznej prezentacji treści w internecie, który prowadzi także zależna od ATM spółka iloggo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200