Ciężkie czasy dla producentów chipsetów?

Liczba firm zajmujących się produkcją chipsetów, w ciągu najbliższych 10 lat zmniejszy się o prawie 40% - przewidują analitycy z Gartnera, którzy zaprezentowali wyniki swoich badań na konferencji Semiconductor Industry Summit.

Jak powiedział Jim Tully, wiceprezes Gartnera i szef zespołu badawczego: "W ciagu najbliższych 10 lat, należy się spodziewać znacznego spadku liczby firm zajmujących się produkcją chipsetów". Kryzys w tym sektorze rynku rozpoczął się w 2001 roku. Sytuacja powoli zaczęła powracać do normy w 2003 roku, jednak - według analiz ekspertów - aż do 2006 roku producenci będą się borykać z problemami i konsolidować.

Analitycy Gartnera zwracają także uwagę na fakt, iż coraz więcej producentów chipsetów integruje w nich dodatkowe funkcje (przykładowo sieciowe, graficzne), co zmusi firmy zajmujące się jedynie poszczególnymi gałęziami tematycznymi do zmiany strategii.

Zobacz również:

Pat Gelsinger, wiceprezes Intela zgadza się z ideą konsolidacji, podkreślając jednocześnie, iż Intel przez kolejną dekadę zamierza utrzymać tendencję dwukrotnego zwiększania wydajności procesorów co kolejne 2 lata. W tym czasie planowana jest budowa procesorów z wykorzystaniem technologii 20 nm.


TOP 200