Ciepły słoneczny wiatr

Na konferencji Sun Network Sun Microsystems pokazał, że pomimo zastrzeżeń giełdowych analityków, firma wciąż wyznacza kierunki rozwoju technologii.

Na konferencji Sun Network Sun Microsystems pokazał, że pomimo zastrzeżeń giełdowych analityków, firma wciąż wyznacza kierunki rozwoju technologii.

Sun Network 2003, europejska konferencja Sun Microsystems, odbyła się w trudnym dla firmy momencie. Kolejne kwartalne straty prowokują pytania ze strony analityków o przyszłość Suna i promowanych przez tę firmę technologii. Na ripostę charyzmatycznego prezesa McNealy'ego nie trzeba było długo czekać. "Jeżeli komuś się wydaje, że Sun jest w złej sytuacji finansowej, niech po prostu zajrzy do naszych raportów i czyta. Mamy ponad 5 mld USD w gotówce i szybkozbywalnych papierach wartościowych. Trzeba umieć odróżnić rzeczywistą sytuację firmy od księgowości" - przekonywał Scott McNealy. - "Twierdzę, że Sun ma się znacznie lepiej niż wielu naszych konkurentów - my nie musimy pożyczać pieniędzy na rozwój".

Fioletowa alternatywa

Motywem przewodnim konferencji były tanie pakiety aplikacji, za pomocą których Sun zamierza po raz kolejny zaatakować pozycję Microsoftu. Java Desktop System (JDS) to pakiet oprogramowania dla stacji roboczych, w skład którego wchodzą m.in. system Linux z graficznym środowiskiem okienkowym Gnome, zestaw programów biurowych Star-Office 7, klient poczty elektronicznej Evolution, przeglądarka Mozilla i środowisko wykonawcze Java.

Z kolei Java Enterprise System (JES) to pakiet aplikacji serwerowych, znany wcześniej pod nazwą Orion. W jego skład wchodzą: system operacyjny Solaris dla platformy Sparc lub x86 i zestaw serwerów Sun ONE: Application Server, Directory Server, Directory Proxy Server, Identity Server, Messaging Server, Calendar Server, Instant Messaging, Portal Server, SunRay Server - system pozwalający udostępniać na serwerze dowolne unixowe aplikacje "biurkowe" poprzez programowego cienkiego klienta SoftRay. W skład JES wchodzi także oprogramowanie klastrowe Sun Cluster 3.1.

Katalogowa cena JES to 100 USD rocznie za każdego pracownika - bez względu na liczbę wykorzystywanych procesorów czy serwerów. Jeżeli klient równocześnie zdecyduje się zakupić "biurkowy" JDS, to cena JES wyniesie tylko 50 USD rocznie. Firma twierdzi, że przy zakupie większej liczby licencji oferuje poważne zniżki. Sun kusi także tym, że w przeciwieństwie do propozycji licencyjnych Microsoftu nie zamierza zmuszać klientów do jak najczęstszego aktualizowania oprogramowania.

Sun kieruje swoją ofertę przede wszystkim do administracji. Pierwszy duży sukces to milion licencji JDS sprzedanych chińskim przedsiębiorstwom w ramach programu sponsorowanego przez rząd w Pekinie. Zainteresowanie wyrażają także inne rządy azjatyckie. W Europie natomiast m.in. Wlk. Brytania. Na celowniku są również małe i średnie firmy - dla firm do 100 pracowników pakiet Java Desktop System jest dostępny bezpłatnie. W każdym przypadku można jednak wykupić usługi wsparcia technicznego.

Z nowego ekspresu

Uważany za twórcę Javy James Goslings, który przez ostatnich kilka lat zajmował się jej zastosowaniami w rozwiązaniach czasu rzeczywistego, został niedawno szefem działu narzędzi programistycznych. Jemu przypadła rola oficjalnego przedstawienia najnowszego środowiska programistycznego Java Studio Creator (JSC) 1.0, znanego do tej pory jako Project Rave.

Tania propozycja

Java Desktop System

 • Linux

 • StarOffice 7

 • Evolution

 • Mozilla

 • Java Runtime

 • Inne
Java Enterprise System
 • Solaris 9 dla platformy Sparc lub x86

 • Sun ONE Application Server

 • Directory Server

 • Identity Server

 • Messaging Server

 • Calendar Server

 • Instant Messaging

 • Portal Server

 • SunRay

 • Sun Cluster 3.1

Sun miał dotychczas lukę w ofercie narzędziowej. Środowisko NetBeans to podstawowy zestaw narzędzi Java służący głównie do graficznego projektowania interfejsu i jego powiązań z danymi. Na drugim biegunie jest Java Enterprise Studio - zestaw narzędzi do budowy skalowalnych aplikacji J2EE.

Według Jamesa Goslingsa, Java Studio Creator to narzędzie ukierunkowane głównie na programistę, który na co dzień posługuje się Visual Basic lub narzędziami Web. O wersji 1.0 Goslings mówił wprost, że służy ona wyłącznie do budowania aplikacji WWW. Dopiero zapowiadana na przyszły rok wersja 2.0 ma umożliwić tworzenie systemów z "grubszymi" aplikacjami klienckimi. J. Goslings stwierdził, że przynajmniej na razie Sun nie zamierza iść w kierunku narzędzi do modelowania, jak zrobił to IBM, przejmując Rational Software.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200