Ciepło z centrum danych ogrzeje miejskie budynki

Fińska firma z sektora energetycznego, Helsingin Energia, wykorzysta ciepło wydzielane przez serwery w jednym z centrów danych jako dodatkowe źródło energii. Ciepło zostanie wykorzystane do podgrzewania wody w stolicy Finlandii.

Centrum danych jest budowane przez firmę Academica w jednym ze starych schronów przeciwlotniczych wykutych w skale pod prawosławnym soborem Uspenskin w Helsinkach. Docelowo zostanie bezpośrednio połączone z miejskim systemem grzewczym Helsingin Energia.

Firma energetyczna będzie przesyłać do centrum zimną wodę, która zostanie wykorzystana do chłodzenia sprzętu. Wydzielane w centrum ciepło podgrzeje wodę, która następnie trafi do specjalnej pompy, przesyłającej ją dalej do systemu ogrzewania. Wspomniana pompa jest dwojakiego przeznaczenia - zarówno podgrzewa, jak i chłodzi ciecz.

Zobacz również:

  • LG dołącza do IBM Quantum Network
  • Zrównoważone energetycznie i inteligentne budynki istotnym elementem walki o czyste niebo

Centrum ma zostać uruchomione pod koniec stycznia 2010 r. Początkowo będzie zajmować powierzchnię 500 metrów kwadratowych. Ilość ciepła, które wygeneruje, odpowiadać ma ok. 1 % ogólnej ilości energii produkowanej przez Helsingin Energia w lecie.

"Ważne, że efektywnie wykorzystujemy zasoby, którymi dysponujemy i nie marnujemy energii" - mówi Juha Sipilä, menedżer projektu w Helsingin Energia. Przedsięwzięcie wydaje się opłacalne dla wszystkich biorących w nim udział stron. Firma Academica uzyska bowiem system chłodzący pięciokrotnie tańszy od tradycyjnego, zasilanego energią elektryczną.

W typowym centrum danych jedynie 40-45 % zużycia energii jest przeznaczone do zasilania serwerów - reszta zużywana jest przez systemy chłodzące. Szacuje się, że działające współcześnie centra zużywają 1 % produkowanej na świecie energii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200