Ciepło z centrum danych ogrzeje miejskie budynki

Fińska firma z sektora energetycznego, Helsingin Energia, wykorzysta ciepło wydzielane przez serwery w jednym z centrów danych jako dodatkowe źródło energii. Ciepło zostanie wykorzystane do podgrzewania wody w stolicy Finlandii.

Centrum danych jest budowane przez firmę Academica w jednym ze starych schronów przeciwlotniczych wykutych w skale pod prawosławnym soborem Uspenskin w Helsinkach. Docelowo zostanie bezpośrednio połączone z miejskim systemem grzewczym Helsingin Energia.

Firma energetyczna będzie przesyłać do centrum zimną wodę, która zostanie wykorzystana do chłodzenia sprzętu. Wydzielane w centrum ciepło podgrzeje wodę, która następnie trafi do specjalnej pompy, przesyłającej ją dalej do systemu ogrzewania. Wspomniana pompa jest dwojakiego przeznaczenia - zarówno podgrzewa, jak i chłodzi ciecz.

Zobacz również:

  • Rynek usług chmurowych w Europie zdominowany przez amerykańskich gigantów
  • CATL wprowadza na rynek akumulator CTP 3.0 „Qilin”, osiągając najwyższy poziom integracji na świecie

Centrum ma zostać uruchomione pod koniec stycznia 2010 r. Początkowo będzie zajmować powierzchnię 500 metrów kwadratowych. Ilość ciepła, które wygeneruje, odpowiadać ma ok. 1 % ogólnej ilości energii produkowanej przez Helsingin Energia w lecie.

"Ważne, że efektywnie wykorzystujemy zasoby, którymi dysponujemy i nie marnujemy energii" - mówi Juha Sipilä, menedżer projektu w Helsingin Energia. Przedsięwzięcie wydaje się opłacalne dla wszystkich biorących w nim udział stron. Firma Academica uzyska bowiem system chłodzący pięciokrotnie tańszy od tradycyjnego, zasilanego energią elektryczną.

W typowym centrum danych jedynie 40-45 % zużycia energii jest przeznaczone do zasilania serwerów - reszta zużywana jest przez systemy chłodzące. Szacuje się, że działające współcześnie centra zużywają 1 % produkowanej na świecie energii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200