Cienkie jest piękne

Serwery robią się coraz cieńsze. Producenci dostosowują je do środowisk, w których liczy się każdy centymetr. Z myślą o usługodawcach internetowych i dostawcach usług aplikacyjnych tworzy się wysokowydajne systemy, które zajmują jak najmniej miejsca. Te kompaktowe serwery składa się potem jak cegiełki, dodając kolejne jednostki w miarę zwiększania się ruchu i potrzeb klientów.

Serwery robią się coraz cieńsze. Producenci dostosowują je do środowisk, w których liczy się każdy centymetr. Z myślą o usługodawcach internetowych i dostawcach usług aplikacyjnych tworzy się wysokowydajne systemy, które zajmują jak najmniej miejsca. Te kompaktowe serwery składa się potem jak cegiełki, dodając kolejne jednostki w miarę zwiększania się ruchu i potrzeb klientów.

Cienkie serwery kompaktowe do montażu w stojakach, przeznaczone do tworzenia infrastruktury internetowej, oraz urządzenia serwerowe (czyli serwery specjalizowane pod kątem np. buforowania Weba) to nowy segment rynku, który zdaniem specjalistów będzie się w niezwykle szybkim tempie rozwijał. IDC szacuje, że rynek tych urządzeń zwiększy się z 740 mln USD w 1999 r. do 15 mld w 2004 r. W pierwszym kwartale 2000 r. urządzenia dostosowane do montażu w stojakach stanowiły 14 proc. serwerów opartych na Intelu; w trzecim kwartale ich udział wzrósł już do 25 proc.

W ofertach większości najbardziej liczących się na rynku producentów są już serwery mające wysokość zaledwie 1U (czyli 1,75 cala), przeznaczone do montażu w stojakach. Obecne możliwości tych systemów są podobne: maksymalnie dwa procesory Pentium III 1 GHz, do 4 GB pamięci...

Niektórzy producenci przekonują, że w standardowym dwumetrowym stojaku można umieścić aż 42 takie jednostki, co dałoby imponującą liczbę 84 procesorów Pentium III 1 GHz w jednym racku. Nie wszyscy specjaliści chcą w to uwierzyć, twierdząc, że niepozostawienie w stojaku pewnego wolnego miejsca może prowadzić do przegrzewania się jednostek, a w rezultacie ich awarii.

ProLiant DL 360 (Compaq)

Cienkie jest piękne

ProLiant DL 360 ma wysokość 1U i obsługują go dwa procesory Intel Pentium III (1 GHz lub wolniejsze) albo pojedynczy Pentium III 550 MHz. Jest wyposażony w 128 MB pamięci SDRAM DIMM, rozszerzalnej do 4 GB i magistralę danych FSB (Front Side Bus) 133 MHz z chipsetem RCC 3.0 LE.

Cienki serwer Compaqa ma zintegrowany sterownik dysków RAID i dwa gniazda rozszerzeń PCI o pełnej długości. Przy montowaniu w stojaku system oferuje nowe możliwości, takie jak dołączane szyny oraz uproszczone prowadzenie okablowania. Każdy serwer jest standardowo wyposażony w oprogramowanie Compaq Insight Manager. Ponadto możliwe jest nabycie serwera z kartą zarządzającą Remote Insight Lights-Out Edition, które pozwala na zarządzanie tysiącami serwerów z dowolnego miejsca na świecie, dzięki narzędziom opartym na technologii WWW.

Właśnie supercienki serwer ProLiant DL360 to sprzętowa strona urządzenia internetowego nowej generacji, powstałego w wyniku porozumienia firm Oracle i Compaq, opartego na oprogramowaniu Oracle9i Application Server.

Oracle9i Application Server Appliance jest w pełni skonfigurowane i dostrojone. Może być także zdalnie zarządzane, co minimalizuje konieczność utrzymywania dużego zespołu informatyków. W miarę wzrostu obciążenia w danym punkcie Internetu, gdy należy zwiększyć wydajność lub możliwości skalowania, administratorzy mogą łatwo rozbudowywać system przez instalację nowych, kompletnych urządzeń Oracle9i Application Server Appliance. Urządzenie dokonuje automatycznej instalacji i dba o odpowiedni rozkład obciążenia. Oracle9i Application Server, zainstalowany na dwuprocesorowej maszynie, może obsłużyć (wg firmy Oracle) do 7500 zapytań HTTP w ciągu sekundy.

xSeries 330 (IBM)

Cienkie jest piękne

Cienkimi serwerami firmy IBM są modele xSeries 330. Te serwery to część nowej rodziny eServers, do której - oprócz niedrogich systemów xSeries, opartych na procesorach Intela - należą serwery typu mainframe linii zSeries, unixowe pSeries i wysokowydajne systemy iSeries.

Obudowa serwera linii xSeries 330 mieści 2 procesory Pentium III 1 GHz, 4 GB pamięci RAM, 72 GB przestrzeni dyskowej typu hot-plug, CD-ROM i stację dyskietek, dwie karty sieciowe Ethernet 10/100 Mb, zintegrowany procesor serwisowy oraz dwa sloty PCI na dodatkowe karty.

Rozwiązanie IBM, oparte na X-architecture xSeries 330, wyróżnia m.in. technologia Cable Chaining Technology (C2T), zdaniem IBM umożliwiająca eliminację 53 kabli i 282 łączówek w jednym stojaku. Dodatkowo C2T eliminuje w skali jednego stojaka 6 przełączników KVM (keyboard, video, mouse), wymaganych przy zarządzaniu i komunikacji w pierwszej generacji cienkich serwerów, i związane z tym okablowanie. Kontrolę nad serwerem, nawet gdy jest wyłączony, umożliwia zintegrowany procesor serwisowy. Funkcja Predictive Fault Analysis (PFA) ostrzega przed potencjalną awarią komponentów, a Light Path Diagnostic szybko wskazuje miejsce awarii, przyspieszając jej usunięcie.

Wspierane systemy operacyjne to: Windows 2000 i NT, wiele odmian Linuxa, NetWare, SCO UnixWare, Citrix MetaFrame.

Katalogowe ceny serwerów xSeries 330 to: 4426 USD (procesory 800 MHz) i 4576 USD (procesory 866 MHz).


TOP 200