Cienkie jest piękne

PowerApp (Dell)

Cienkie jest piękne
Serwery webowe PowerApp, zawierające procesory Pentium III Intela oraz oprogramowanie Microsoftu (Windows) lub Red Hat (Linux), to część strategii Della w zakresie budowy infrastruktury internetowej.

Dedykowane serwery webowe PowerApp.web 100 mają wysokość 1U i są przeznaczone do montażu w stojakach. Modele PowerApp.web 100 w wersji dla systemu Linux są prekonfigurowane i zawierają oprogramowanie Red Hat Linux 6.2 i Apache Web Server 1.3.12, Sendmail oraz Piranha, natomiast PowerApp.web 100 dla Windows oparto na serwerze Microsoft Windows Powered Web i zawiera oprogramowanie Information Server 5.0, Microsoft Network Load Balancing Service i Microsoft Terminal Services do zdalnego administrowania.

PowerApp.cache 100 (wysokość 1U) i PowerApp.cache 200 (wysokość 2U) to dedykowane serwery buforujące, oparte na technologii Novell Internet Caching System (ICS) i przeznaczone do aplikacji obsługujących systemy handlu elektronicznego.

Urządzenia PowerApp zawierają proste narzędzie konfiguracyjne - Dell PowerApp Kick-Start - uruchamiane na dowolnej maszynie wyposażonej w przeglądarkę zgodną z Java.

NetServer LP 1000R (Hewlett-Packard)

W ofercie Hewlett-Packarda serwerem o wysokości 1U jest LP 1000R (R od słowa rack). Jego konstruktorzy postarali się o to, aby był to w pełnym tego słowa znaczeniu sprzęt kompaktowy. LP 1000R jest wyposażony w dwa procesory Intel Pentium III 1 GHz, w magistralę danych FSB 133 MHz i do 4 GB pamięci RAM. W skład produktu wchodzi dwukanałowy kontroler Ultra3 SCSI (obsługa dysków twardych) i dwa interfejsy sieciowe Ethernet 10/100 Mb/s.

Jest to bardzo wydajne urządzenie. Zdaniem producenta serwer LP 1000R może wyekspediować w świat w ciągu jednej godziny więcej niż 1 mln stron WWW. Łatwo więc przeliczyć, że standardowa szafa upakowana takimi serwerami może w ciągu jednego dnia dostarczyć użytkownikom (przeglądarkom) ok. 1 mld takich stron.

W serwerze można zainstalować maksymalnie trzy dyski twarde o pojemności 36,4 GB każdy (konstrukcja o niskim profilu), tak iż cały system dysponuje wtedy pamięcią masową 109,2 GB. HP wbudował w każdy serwer następujące porty I/O: zarządzania, równoległy (25 pinów), zewnętrzny SCSI, dwa Ethernet 10/100 TX, dwa USB, wideo (SVGA) oraz porty klawiatury i myszy (standardu PS/2).

Producent instaluje w każdym serwerze LP 1000R kartę zdalnego zarządzania, dzięki której jego użytkownik może monitorować zdalnie pracę całego systemu. HP ma nadzieję, że serwery LP 1000R będą z powodzeniem konkurować na rynku z urządzeniami podobnej klasy. Cenę systemu ustalono na ok. 4000 USD.

HP zapowiada jednocześnie, że lada moment z taśm produkcyjnych zacznie schodzić serwer oznaczony symbolem LP 2000 R. Ma to być dwuprocesorowy serwer o wysokości 2U (3,5 cala), charakteryzujący się tym, że będzie w nim można instalować dodatkowe dyski twarde i inne urządzenia peryferyjne.

Wspomniane powyżej produkty zastąpią serwery linii LPr, które HP produkował przez kilka ostatnich lat.

VA Linux

Do rosnącej grupy dostawców cienkich serwerów dołączyła firma VA Linux. Serwer VA Linux 1120 kosztuje 1200 USD i jest dostarczany z zoptymalizowaną wersją VA Linux i procesorem Pentium III o szybkości do 1 GHz. Wyposażony jest także w dyski IDE i do pięciu portów Fast Ethernet.

Dla użytkowników bardziej wymagających firma przygotowała wersję 2-procesorową, z dwoma dyskami SCSI lub IDE i pamięcią RAM do 4 GB. Serwer wykorzystuje także podwójny port 10/100 Ethernet i opcjonalnie port Gigabit Ethernet.

Netra (Sun Microsystems)

Cienkie jest piękne
Wreszcie - „last but not least” - jedyne z opisanych systemy nie oparte na platformie Intela. Supercienkie serwery linii Netra, o wysokość 1U, przystosowane do montowania w szafach, są dziełem firmy Sun. Urządzenia są wyposażone w procesory SPARC i pracują pod systemem Solaris.

Kompaktowy serwer Netra X1 można kupić już za 995 USD (wersja podstawowa). Można go instalować w standardowych szafach i konfigurować na różne sposoby, tak aby pełnił rolę serwera e-mail, zapory, serwera Web, bramy VoIP (przesyłanie głosu przez sieć IP) lub serwera DNS (Domain Name System).

Sun oferuje też nową wersję cienkiego serwera Netra T1. Następca modelu 100, Netra T1 200 (w dwóch wersjach zasilania: AC i DC) jest wyposażony w procesor UltraSPARC 500MHz, dysk twardy 18 GB i 256 MB pamięci. Cena urządzenia w takiej konfiguracji to: 2995 USD.

Ciekawym dodatkiem jest ekspander systemu (rozszerzający magistralę PCI), oznaczony symbolem Netra E1, dzięki któremu administrator może w prosty sposób rozbudowywać i skalować eksploatowany już serwer Netra. Cena ekspandera w wersji z 4 gniazdami PCI: 1595 USD.


TOP 200