Cienki klient dla małej firmy

O bezpieczeństwo trzeba zadbać

Cienki klient dla małej firmy

Architektura OpenThinClient

Stosując cienkiego klienta, zwiększamy bezpieczeństwo środowiska. Użytkownicy nie mogą samodzielnie instalować programów bez uzgodnienia z administracją. Nie musimy przy tym wymuszać na nich polityk bezpieczeństwa dotyczących ich komputerów. Dane użytkowników są przechowywane w centralnym miejscu na serwerze, na którym możemy odpowiednio skonstruować backup i archiwizację danych firmowych. W ten sposób uniezależniamy bezpieczeństwo firmowych danych od roztropności pracowników firmy lub jej braku. Nie ma tu znaczenia, czy są to pracownicy stacjonarni, czy mobilni.

Infrastruktura serwerowa ma znacznie mniej potencjalnych punktów awarii niż kilkanaście czy kilkadziesiąt desktopów. Ma także redundantne, odporne na awarie rozwiązania i jest lepiej chroniona. Aby tak się jednak stało, musimy postawić na maksymalne zabezpieczenie infrastruktury serwerowej. W przeciwnym razie, zarówno bezpieczeństwo sieciowe, jak i danych całej organizacji - może zostać bardzo narażone.

Rozwiązania sprzętowe - czy zawsze cienkie?

Wybór rozwiązana hardware’owego jest prostszy niż oprogramowania, ale nie aż tak, jakby się wydawało. Możemy rozróżnić kilka grup sprzętu. Na samym początku warto wspomnieć o tzw. zero clients - najprostszych, wyposażonych w minimalne zasoby.

Cienki klient dla małej firmy

Wydajność HP Multiseat Desktop w zależności

Najniższa półka to maszyny oparte na Linuksie (np. Dell z serii OptiPlex FX130)albo Windows Embeded (np.Dell OptiPlex FX170) - wyposażone w kilka portów USB, pojedynczy port dla monitora i port Ethernet. Niektóre oferują dodatkowo złącza audio, ale nie jest to regułą. Ten segment jest dobrze dopasowany do takich aplikacji, jak np. obsługa klienta czy gabinety zabiegowe - generalnie, wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana duża wydajność przekazów wideo i dźwięku, oraz gdy klient korzysta z pojedynczej aplikacji poprzez usługi terminalowe.

Mocniejsze klienty zaczynają wyglądać bardziej jak proste systemy desktopowe, mają nawet kilka gigabajtów pamięci RAM i obsługę wielu monitorów. Im większe możliwości w zakresie wydajności grafiki i dźwięku, tym bardziej zbliżamy się po stronie użytkownika do efektu, jaki zapewnia zwykły komputer stacjonarny.

Najwyższa klasa to klienty, które mocą obliczeniową nie odbiegają od zwykłych pecetów, nie zawierają jednak dysku, tylko pamięć flash. Dla mobilnych użytkowników niektórzy producenci opracowali nawet specjalne przenośne klienty - jak np. HP 6360t Mobile Thin Client. "Cienki laptop" wyposażono w procesor Intel Celeron 1.6 GHz oraz zintegrowaną grafikę. System operacyjny to Windows Embeded Standard 7.


TOP 200