Ciche wejście Tivoli

Do końca roku IBM Polska chce podpisać pierwszą umowę na wdrożenie systemu Tivoli TME 10.

Do końca roku IBM Polska chce podpisać pierwszą umowę na wdrożenie systemu Tivoli TME 10.

IBM Polska bez rozgłosu wprowadził na polski rynek wiosną tego roku pakiet do zarządzania środowiskami i , aplikacjami użytkowników oraz systemami bezpieczeństwa - Tivoli TME 10 (Tivoli Management Environment). Niedawno firma rozpoczęła rozmowy z potencjalnymi klientami. Jak stwierdzili przedstawiciele warszawskiego oddziału IBM, prawdopodobnie przed końcem tego roku zostanie podpisana pierwsza umowa na wdrożenie TME 10. Głównymi odbiorcami, do których skierowana jest oferta, mogą być duże banki, firmy telekomunikacyjne, przedsiębiorstwa energetyczne i PKP, a więc firmy mające rozległe sieci korporacyjne, oparte na niejednorodnych środowiskach komputerowych. Pierwszym partnerem wdrożeniowym IBM/Tivoli w Polsce jest poznańska firma Talex.

Czym jest Tivoli

Półtora roku temu IBM przejął za 743 mln USD amerykańskiego producenta oprogramowania Tivoli Systems. Oprogramowanie Tivoli zastąpiło w ofercie„Big Blue” własny produkt IBM - SystemView. Jak twierdziło po przejęciu Tivoli Systems zimą 1996 r. kierownictwo IBM, ich własny system był jedynie “kolekcją oprogramowania”, nie zintegrowanego ze sobą i przystosowany do pracy wyłącznie na platformach systemowych tej firmy. Toteż postanowiono zastąpić go w dużej części rozwiązaniem Tivoli. IBM szybko ogłosił plany integracji obu produktów i kolejne etapy rozwoju systemu Tivoli Managment Environment 10. Z IBM-owskiego SystemView pozostawiono jedynie aplikację NetView, która stała się częścią TME. .

Zdaniem przedstawicieli IBM, największym konkurentem Tivoli na rynku oprogramowania jest Unicenter firmy Computer Associates (CA), który w ciągu kilkunastu miesięcy został sprzedany ośmiu polskim firmom, w tym PZU SA i pięciu bankom. Natomiast dotychczasowe wdrożenia IBM ograniczają się wyłącznie do NetView (ponad 30 instalacji). Na świecie IBM i CA osiągają ze sprzedaży swoich systemów podobne przychody, rzędu 1 mld USD.

System modułów

Oprogramowanie Tivoli TME 10 jest złożone z modułów, z których każdy może być sprzedawany oddzielnie. Cena jego zależna jest w dużej mierze od wielkości sieci, którą pakiet ten ma zarządzać. IBM zamierza poszerzyć pakiet Tivoli TME 10 o możliwość integracji i zarządzania różnymi, heterogenicznymi usługami katalogowymi. Wymiana informacji między poszczególnymi katalogami ma być realizowana za pomocą protokołu LDAP. IBM rozważa zarówno opracowanie interfejsów komunikacyjnych specyficznych dla każdego rozwiązania usług katalogowych, nad którymi zamierza sprawować kontrolę, jak też wykorzystanie w przyszłości interfejsu Java Naming and Directory, gdy stanie się on wystarczająco popularny.


TOP 200