Ciche chłodzenie wodą

Naukowcy z kalifornijskiej firmy Cooligy oraz uniwersytetu Stanford pracują nad nowym sposobem chłodzenia procesorów komputerów za pomocą układu z wykorzystaniem cieczy. Innowacyjność nowej technologii polega na zastosowaniu pompy bez ruchomych części mechanicznych.

Podobne rozwiązania pojawiły się na rynku już na początku 2002 roku za sprawą firmy Hitachi, która przedstawiła system chłodzenia cieczą dla procesora Pentium IV w laptopach oraz korporacji NEC, która w maju tego roku przedstawiła rozwiązanie systemu chłodzenia wodą procesorów w komputerach stacjonarnych. Tym razem jednak mamy do czynienia z układem, którego pompa pracuje na zasadzie elektro-osmozy, co oznacza, iż nie posiada żadnych ruchomych części mechanicznych i dzięki temu jest cicha.

Na układ składają się dwie specjalne płytki szklane, do których doprowadzany jest ładunek elektryczny, powodujący powstawanie pomiędzy nimi przepływu cząstek wody. Maksymalny przepływ cieczy osiągnięty w takim układzie wynosi ok. 0,2 m3 na minutę. To wystarcza na ochłodzenie urządzenia emitującego 120 watów ciepła na centymetr kwadratowy. Dla porównania procesor Intel Centrino emituje 35 watów.

Więcej informacji: http://www.cooligy.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200