Chytra beta

Mozilla udostępniła do testów nową wersję przeglądarki Firefox oznaczoną indeksem 1.5 Beta.

Mozilla udostępniła do testów nową wersję przeglądarki Firefox oznaczoną indeksem 1.5 Beta.

Premiera Firefox 1.0 miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku. W ciągu zaledwie kilku miesięcy przeglądarka open source zdobyła - według rozmaitych szacunków - od 7 do 8% udziału w rynku od kilku lat zdominowanym przez przeglądarkę Internet Explorer Microsoftu. Chociaż użytkownikami Firefox są na razie głównie informatycy i pasjonaci technologii, coraz częściej korzystają z niego także tzw. zwykli ludzie. Nowa wersja przeglądarki ma wzmocnić ten trend.

"Mieliśmy całkiem udany rok po premierze Firefox 1.0. I nadal obserwujemy spore zainteresowanie" - mówi Charles Beard z firmy . Dla tych, którzy nie wiedzą: za rozwój, dystrybucję oraz promocję Firefox odpowiedzialna jest Mozilla, spółka zależna organizacji typu non profit Mozilla Foundation. Premiera ostatecznej wersji Mozilla 1.5 została zaplanowana na przełom listopada i grudnia br.

Łatka z automatu

Najważniejszą zmianą Firefox 1.5 jest wprowadzenie automatycznego uaktualniania oprogramowania. Znacznie ułatwi to zwykłym użytkownikom aktualizację zainstalowanej na komputerze kopii programu. Obecnie zainstalowanie uaktualnień wymaga pobrania i ponownej instalacji całego programu. Nowy mechanizm pozwoli na automatyczne (raz dziennie) pobieranie uaktualnień w małych porcjach, dzięki czemu proces nie będzie wpływał w istotny sposób na szybkość przeglądania stron WWW. Instalacja będzie przebiegać w taki sposób, aby uwzględniać zainstalowane przez użytkownika dodatki.

Według ocen fundacji Mozilla, z przeglądarki Firefox korzysta regularnie (codziennie) od 40 do 50 mln użytkowników na świecie. Każdego dnia oprogramowanie jest pobierane setki tysięcy razy. Mozilla nie posiada własnej infrastruktury serwerowej, która mogłaby obsłużyć takie obciążenie. Korzysta z serwerów rozmaitych organizacji, uniwersytetów i firm, które oferują przestrzeń dyskową i pasmo w sieci. Ta sama infrastruktura będzie obsługiwać funkcję automatycznego pobierania aktualizacji.

Bezpieczniej i szybciej

Wersja 1.5 wnosi kilka zmian w zakresie bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Usprawniono także funkcje blokowania wyskakujących okienek (pop-up), dzięki czemu działa ona bardziej niezawodnie, wyłapując większą ich liczbę. Użytkownicy w prostszy sposób będą mogli także usunąć historię, zawartość bufora offline itp.

Ponadto Firefox 1.5 - dzięki zaawansowanym funkcjom buforowania i wstępnego renderowania stron WWW - umożliwia ich szybsze przeglądanie. Poprawiono też mechanizm zakładek, który działa teraz z wykorzystaniem mechanizmu "przeciągnij i upuść". Kolejna udoskonalona funkcja to Live Bookmarks, która pozwala użytkownikom tworzyć zakładki dla treści wątków RSS (1.0, 2.0) i Atom.

Przeglądarka bardziej niezawodnie wykrywa obecność wątków na stronach WWW . Inaczej niż obecnie, program będzie wyświetlał ikonę RSS w pasku adresu.

Błąd w Firefox

Po opublikowaniu wersji beta wykryto błąd polegający na przepełnieniu bufora w wyniku błędnej obsługi domen ze znakami narodowymi (IDN). Błąd ten umożliwiał zdalne zaatakowanie komputera z zainstalowaną przeglądarką Firefox (wszystkie wersje, łącznie z nową wersją beta). Obejście problemu (chwilowo) polega na wyłączeniu obsługi IDN.


TOP 200