Chrońmy swoje IT przed przerwami w dostawie prądu

Źródło: Pixabay / Pexels

Materiał promocyjny Widmo kryzysu energetycznego pojawia się w debacie publicznej coraz częściej – niedobór surowców i informacje od dostawców energii o możliwych ograniczeniach w poborze prądu budzą obawy biznesu, dla którego priorytetem jest zachowanie ciągłości działania przedsiębiorstwa. Dziś, kiedy praktycznie każda firma przetwarza dane i korzysta z cyfrowych rozwiązań, przerwy w dostawie prądu mogą mieć poważne konsekwencje. Jak ich uniknąć? Mieć gotowy plan awaryjny.

Na scenariusze potencjalnych, czasowych blackoutów przygotowuje się coraz więcej organizacji zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Na szczęście istnieją rozwiązania, którą chronią nasze zasoby IT także w przypadku awarii zasilania. I wcale nie wymagają one dużych nakładów finansowych.

Konsekwencje blackoutu

Ryzyka związane z przerwami w dostawie prądu są już nie tylko przedmiotem analiz IT. Wchodzą też na agendę zarządów jako potencjalnie groźne zaburzenia w utrzymaniu „business continuity”. Są sektory, jak np. branża spożywcza, dla których czasowa utrata zasilania może oznaczać wstrzymanie produkcji i poważne problemy z magazynowaniem towaru. Przedsiębiorstwa bez planu awaryjnego mogą poważnie odczuć konsekwencje nawet chwilowego braku zasilania.

Jak przygotować swoją firmę na taki scenariusz? Warto zacząć od sprawdzenia, czy na podobne zdarzenia przygotowana jest nasza infrastruktura IT.

Lokalne serwery są niestety bardzo podatne na problemy z zasilaniem. Jego utrata na zaledwie kilkanaście milisekund może już oznaczać, że nasze środowisko IT będzie niedostępne przez co najmniej 15 minut. A w przypadku dłuższych przerw oraz w środowiskach zintegrowanych systemów może być to kilkanaście godzin lub nawet dłużej.

Większe serwerownie oczywiście mają własne agregaty, ale w sytuacji kryzysowej transporty ropy realizowane są w pierwszej kolejności dla takich instytucji jak szpitale, służby specjalne, czy obiekty strategiczne dla bezpieczeństwa państwa. Tymczasem w firmie niedziałająca infrastruktura IT może skutkować utratą danych, zatrzymaniem procesów i brakiem możliwości działania, co będzie powodem przestojów i opóźnień. W efekcie nie będziemy mogli przyjmować nowych zleceń ani realizować bieżących zobowiązań. W rzeczywistości biznesowej oznacza to kary umowne i utratę klientów. Potencjalne straty są dziś trudne do oszacowania, ale możemy ich uniknąć podejmując środki zapobiegawcze.

Regularnie wykonujmy kopie zapasowe swoich danych

Przerwa w działaniu środowiska IT może mieć poważne konsekwencje dla naszej firmy, o ile nie mamy wdrożonej solidnej i niezawodnej polityki tworzenia kopii zapasowych. Nawet jeśli starannie zabezpieczymy serwerownię, to w przypadku trwałej utraty danych, nie będzie możliwości ich przywrócenia. Sprawdźmy zatem, jakie dane są przechowywane w firmie i do czego są wykorzystywane. Musimy mieć pewność, że backup jest kompletny, tworzony zgodnie z polityką dla danego systemu IT i daje się odtworzyć.

Chrońmy swoje IT przed przerwami w dostawie prądu

Źródło: Orange

Przygotowując się do wprowadzenia systemu kopii zapasowych pamiętajmy o regule czyli 3-2-1:

• zawsze powinny istnieć trzy kopie danych

• kopie powinny być przechowywane na dwóch różnych rodzajach nośników (chmura, zewnętrzna, macierz dyskowa, taśmy magnetyczne, a w przypadku osób prywatnych np. płyty DVD czy pendrive’y)

jedna kopia zapasowa zawsze – bez żadnych wyjątków – powinna być przechowywana poza siedzibą firmy.

Dostosowanie się do reguły 3-2-1 daje dużą dozę pewności, że w razie awarii dane będą gotowe do przywrócenia.

Inną ważną zasadą w tym procesie jest automatyzacja wykonywania kopii. O ile prywatnie każdy z nas może wykonywać kopie ręcznie co pewien czas, o tyle w przedsiębiorstwach jest to po prostu nierozsądne. Kopie powinny powstawać automatycznie.

Planujmy z wyprzedzeniem, aby być gotowymi na wypadek awarii. Plan awaryjny, który chroni Twoje dane powinien zawierać następujące elementy:

  • Upewnij się, że wyznaczeni pracownicy wiedzą, jak uzyskać dostęp do danych firmowych w przypadku awarii zasilania.
  • Upewnij się, że masz zapasowy generator, który jest w pełni sprawny i cyklicznie testowany , abyś mógł go użyć w razie awarii.
  • Upewnij się, że masz wystarczającą ilość paliwa do generatora, aby mógł on pracować przez długi czas.
  • Zapewnij dostęp do danych przechowywanych poza firmą.

Skorzystajmy z zewnętrznego, profesjonalnego centrum danych, które zapewni firmie ciągłość działania

Zewnętrzne centra danych to najlepszy sposób na ochronę naszej infrastruktury IT na wypadek problemów z zasilaniem. Nasze dane znajdują się poza siedzibą firmy, co w przypadku awarii prądu w okolicy przedsiębiorstwa oznacza, że nasze zasoby IT i tak będą w pełni chronione.

Profesjonalne data center, w przeciwieństwie do własnej serwerowni, utrzymuje najwyższy poziom zabezpieczeń (zarówno fizycznych, jak i cybernetycznych), ma także dostęp do kilku niezależnych źródeł zasilania (najbezpieczniejsze centra zasilane są z dwóch niezależnych podstacji GPZ w celu zwiększenia niezawodności zasilania od strony energetyki zawodowej) oraz dysponują niezależnymi liniami telekomunikacyjnymi, nie wspominając już o szerokopasmowym i zwielokrotnionym dostępie do sieci transmisji danych i internetu.

Chrońmy swoje IT przed przerwami w dostawie prądu

Źródło: www.biuroprasowe.orange.pl

Podstawowym zadaniem każdego profesjonalnego centrum danych jest dbałość o bezawaryjne działanie serwerów. We własnej, firmowej serwerowni zwykle dochodzi do naprawy dopiero po zaistnieniu awarii, a utrzymywanie dodatkowego pracownika, który będzie stale monitorował jej funkcjonowanie, jest zbyt kosztowne. Profesjonalne data center oferuje nam możliwość korzystania w trybie 24/7 z doświadczenia ekspertów w kwestiach bezpieczeństwa, niezawodności, ciągłości działania i wysokiej dostępności usług. Budynki takie są stale monitorowane także pod kątem takich parametrów, jak temperatura i wilgotność, a specjalnie zaprojektowane pomieszczenia chronią przed pożarem, powodzią czy też przegrzaniem serwerów.

Dlaczego warto przenieść zasoby na zewnątrz

Przenosząc infrastrukturę IT do profesjonalnego centrum danych zapewniamy sobie niezawodnie działające środowisko IT przygotowane na wiele sytuacji nadzwyczajnych, w tym także na ograniczenia w dostawach energii. Decydując się na skorzystanie z usług data center mamy pewność, że ewentualna przerwa w zasilaniu nie wpłynie na ciągłość działania naszej infrastruktury.

Chcesz dowiedzieć się więcej o bezpiecznym miejscu dla Twoich zasobów? Skonsultuj się i zaplanuj wizytę w jednym z najnowocześniejszych centrów danych na rynku - Data Center Orange i Integrated Solutions.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]