Chrome pnie się dalej w górę

Net Applications podaje, że udział oprogramowania Chrome w rynku przeglądarek wzrósł w lipcu o prawie jeden procent (najwięcej od marca) i wyniósł 71%. Chrome pnie się w tym rankingu w górę nieprzerwanie od początku tego roku, tak iż przez minione siedem miesięcy zyskał ogółem 4,4%.

Chrome

O tym, jak bardzo Chrome przyspieszył i jak zdecydowanie wyprzedza konkurencję może świadczyć fakt, że jego udział w rynku przeglądarek rósł przez ostatnie miesiące dwa razy szybciej niż przez wcześniejsze 12 lat.

Jeśli Chrome będzie dalej parł do przodu w takim tempie, to być może w pewnym momencie może przejąć 80% tego rynku. Prognozując na podstawie poprzednich przyrostów, pod koniec tego roku może to być 72%, pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku 73%, a na koniec 2021 roku 75%.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Chatbot AI wyszukiwarki Bing z nowymi limitami
  • Polska na wysokim miejscu w rankingu NCSI

Przyglądając się aktualnej sytuacji trudno to sobie wyobrazić, aby przeglądarce Chrome mogło w dającej się przewidzieć przyszłości zagrozić jakieś oprogramowanie i zdetronizować ją. Proszę jednak pamiętać, jak to bywało w przyszłości. Czy ktoś przypuszczał, że Netscape Navigator zostanie pokonany i za kilkanaście lat nie będzie się liczyć. A jednak tak się stało.

Wróćmy jednak do teraźniejszości. Drugie miejsce zajmuje tandem Edge i IE (14,5%, miesiąc temu było to 12,6%), z tym iż bryluje tu i ciągle zyskuje Edge (8,5%), podczas gdy IE systematycznie traci. Pod koniec lipca Firefox opanował 7,3% tego rynku (trzecie miejsce), czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem stracił trzy dziesiąte punktu procentowego.

Trend jest przejrzysty. Firefox ciągle traci. Wszystko wskazuje na to, że w grudniu tego roku może to być 7%, a w lipcu 2021 roku tylko 6%, a może nawet poniżej magicznej granicy pięciu procent.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200