Chmury obliczeniowe coraz popularniejsze w regionie EMEA

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy CA Technologies, wirtualizacja serwerów jest coraz bardziej powszechna w Europie Środkowej i Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Wdrożyła lub zamierza ją wdrożyć w najbliższym czasie aż 74% organizacji IT z tego regionu.

Z badania wynika, że około jedna trzecia ankietowanych organizacji wyszła poza etap planowania wirtualizacji i poczyniła pierwsze kroki w celu jej wdrożenia u siebie. 43% przedsiębiorstw we wschodzących gospodarkach regionu EMEA jest w trakcie wdrażania wirtualizacji serwerów. Jest to wynik pozytywny na tle podobnej ankiety przeprowadzonej pod koniec roku 2009 w Europie Zachodniej, w której około 48% respondentów stwierdziło, że posiada strategię wirtualizacji serwerów.

Patrząc jedynie na Polskę popularność "chmur" jest jeszcze większa. 82% polskich respondentów wdrożyło wirtualizację serwerów lub to planuje. "Wirtualizacja serwerów w polskich organizacjach ma na celu głównie poprawę niezawodności usług i oszczędności" — twierdzi Michał Furman, Industry Solutions Director, CA Technologies Polska. Te aspekty są konsekwentnie wymieniane przez organizacje wszystkich typów i wielkości. Jeżeli chodzi o chmury obliczeniowe, to firmy wybierają to rozwiązanie głównie z myślą o zabezpieczeniu poufnych danych.

Z badania "Chmury obliczeniowe — przyszłość IT we wschodzących gospodarkach regionu EMEA?" wynika także, że prawie połowa przebadanych polskich firm jest zainteresowana modelem Infrastructure as a Service publicznej architektury chmurowej. Firmy te chciałyby korzystać z pojemności infrastruktury zewnętrznej w razie potrzeby — na przykład w celu uzyskania dodatkowego miejsca w pamięci lub mocy obliczeniowej. Ankietowani zostali też spytani o to co jest największą przeszkodą na drodze do chmur obliczeniowych. 31 % wymienia wskazuje na bezpieczeństwo, 18 % na przepustowość, a niewiele mniej na problemy związane z zarządzaniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]gsgroup.com

TOP 200