Chmurowa usługa Universal Print wyeliminuje serwery drukowania

Microsoft ogłosił, że opracowana przez niego usługa Universal Print jest już dostępny w postaci prywatnej wersji zapoznawczej. Jak sama nazwa na to wskazuje, usługa pozwala administratorom systemów IT zarządzać drukarkami za pośrednictwem chmury.

Usługa Universal Print przejmuje czynności wykonywane do tej pory przez oprogramowanie Windows Server (serwer drukowania), realizując je za pośrednictwem chmury obsługującej pakiet Microsoft 365. Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy nie muszą utrzymywać w ruchu lokalnych serwerów wydruku.

Kolejna korzyść polega na tym, że po wdrożeniu nowej usługi administratorzy systemów IT nie muszą zaprzątać sobie góry instalowaniem na urządzeniach odpowiednich sterowników. Universal Print wspiera przy tym mechanizmy bezpieczeństwa zapewniające użytkownikom dostęp do drukarek, jak również opcje wykrywające drukarki funkcjonujące w danej lokalizacji.

Zobacz również:

Aby uzyskać najlepszą jakość drukowania, Microsoft radzi stosować drukarki obsługujące natywnie usługę Universal Print. Jest to póki co trudne, ponieważ na rynku drukarek takich jeszcze nie ma. Dlatego Microsoft nawiązał już współpracę z wieloma dostawcami drukarek, dostarczając im dokumentację techniczną, dzięki której będą w stanie w najbliższym czasie wprowadzać do swoich ofert takie właśnie drukarki. Jest wysoce prawdopodobne, że pierwszą firmą, która wprowadzi na rynek takie drukarki, będzie Canon.

Aby usługa Universal Print zadziałała już teraz na dostępnych, ale niekompatybilnych z nią drukarkach, administrator musi użyć serwera proxy Universal Print, który połączy taką drukarką z tą usługą. Użytkownik musi też wtedy posiadać komputery z systemem Windows 10 Enterprise lub Education w wersji 1903 i mieć dostęp do usługi Azure Active Directory.


TOP 200