Chmura zarządza systemem Windows

Nie w każdej firmie opłaca się zakup specjalizowanego oprogramowania do zarządzania stacjami roboczymi, a użytkownicy mobilni mogą sprawiać kłopoty. Rozwiązaniem jest usługa cloud computing.

Gdyby spytać administratora o minimum potrzeb związanych z zarządzaniem, wymieni prawdopodobnie aktualizacje, inwentaryzacje sprzętu, licencji i zainstalowanego oprogramowania na każdej ze stacji, a także raportów o stanie systemów, ich aktualności oraz działaniu i aktualizacji oprogramowania antywirusowego. Zazwyczaj potrzeby administratorów rosną w miarę rozwoju IT, ale razem ze wzrostem wymagań idzie konieczność zakupu odpowiedniego oprogramowania. Jeśli w przedsiębiorstwie są pracownicy mobilni, zadanie staje się jeszcze trudniejsze, gdyż korporacyjne narzędzia do zarządzania desktopami potrzebują połączenia VPN, a nie każda firma ma podobne rozwiązania lub zamierza z nich korzystać. Dla małych firm jest już alternatywa w postaci usługi, która umożliwia centralizację zarządzania stacjami roboczymi, także w rozproszonej infrastrukturze. Usługa ta jest świadczona w modelu cloud computing przez Microsoft pod nazwą Windows Intune. Od marca bieżącego roku jest już dostępna podstawowa wersja tej usługi, obecnie rozwijanej o nowe opcje. Opłata za usługę Intune pozwala także na wdrożenie najwyższego wydania biznesowego najnowszej wersji systemu Microsoft Windows.

Czy wszystkie maszyny są zaktualizowane?

Zarządzanie aktualizacjami jest podstawowym zadaniem działu IT, gdyż od aktualności oprogramowania instalowanego na stacjach roboczych zależy bezpieczeństwo infrastruktury teleinformatycznej w przedsiębiorstwie. Dystrybucja aktualizacji w sieci lokalnej firmy może od dawna odbywać się za pomocą narzędzi centralnie zarządzających pobieraniem i instalacją poprawek, przykładem takiego rozwiązania jest Windows Server Update Services. Do tego celu należy jednak dysponować odpowiednią infrastrukturą, a niektóre firmy z sektora MSP niekoniecznie chcą instalować oprogramowanie do kolejnej z usług, która wymaga zarządzania. Intune działa inaczej, gdyż nie zakłada udostępniania poprawek z serwera firmowego (nie wymaga obecności serwera w ogóle), ale raczej zakłada pobieranie aktualizacji bezpośrednio z serwerów Microsoftu oraz instalowanie ich zgodnie z założeniami. Intune potrafi inwentaryzować nie tylko sprzęt i oprogramowanie Microsoftu, ale także firm trzecich, podsumowując użycie i wprowadzone informacje o licencjach rezerwowych.

Zobacz również:

  • Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT
  • Raport specjalny Best in Cloud
  • Cisco opracowało chmurową platformę do monitorowania biznesowych aplikacji i usług

Aplikacja z paczki

Narzędzia do zdalnej instalacji oprogramowania były obecne w Active Directory od samego początku (opcja assigned software) i do dziś są szeroko wykorzystywane przez administratorów. W niektórych przypadkach nie mogą mieć jednak zastosowania, choćby ze względu na to, że komputery firm z zewnątrz nie zawsze mogą być połączone z domeną firmową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200