Chmura wciąż mało znana

Cloud - czy to coś związanego z pogodą?

Z badania przeprowadzonego przez firmę Citrix wynika, że 33% Amerykanów myśli, iż cloud computing jest zjawiskiem pogodowym, a nie technologią. Tylko 16% z nich dobrze odpowiedziało na pytanie, czym jest przetwarzanie w chmurze. Skąd więc przekonanie, że ludzie wiedzą, czym są rozwiązania w chmurze? Z tego, że nie przyznają się oni do niewiedzy. Aż 25% badanych przez Citirix przyznało, iż w rozmowach udaje, że wie, czym jest przetwarzanie w chmurze. 14% badanych udawało, że wie, co to jest w czasie rozmowy o pracę. Podobnie jest w Europie. Mimo rosnącej popularności cloud computing tylko 24% europejskich użytkowników komputerów przyznaje, że korzysta z aplikacji w chmurze. Aż 65% twierdzi, że nigdy o niej nie słyszało lub zna ją tylko z nazwy. Dane pochodzą z badania przeprowadzonego w tym roku dla BSA przez Ipsos Public Affairs. Wyniki pokazują, że znajomość cloud jest zróżnicowana na rynku europejskim. W Wielkiej Brytanii i Grecji 25% użytkowników komputerów wykazuje się jej znajomością, we Francji 10%. W Polsce, mimo że 25% użytkowników komputerów odpowiedziało, iż korzysta z technologii cloud computing, tylko 9% stwierdziło, że zna się na niej bardzo dobrze lub dobrze. Aż 91% polskich użytkowników nigdy nie słyszało o tej technologii, a zna ją tylko z nazwy lub wie mało na jej temat.

Wydawałoby się jednak, że dyrektorzy IT, informatycy powinni być lepiej wyedukowani w tym obszarze. Okazuje się, że nie zawsze tak jest. A rozmowy dostawców z klientami pokazują, że wiedza na temat chmury jest w Polsce wciąż bardzo wybiórcza. Cloud computing często zaś jest mylony z hostingiem. "Z moich obserwacji wynika, że wiedza na temat cloud computing jest w Polsce zdecydowanie większa niż 2-3 lata temu, ale wciąż pozostaje jeszcze wiele do zrobienia w sferze edukacji w tym zakresie" - mówi Marcin Tyburski. Jacek Cholc dodaje, że decydując się na cloud computing, w 2009 r. dużo wysiłku poświęcono w Grupie Allianz na edukowanie przedstawicieli spółek, które miały z tego typu usług korzystać. "Powiedzieliśmy im, po co to robimy, jak będzie to funkcjonować, jak będziemy świadczyć im usługi IT, na jakich zasadach, jak będą za nie płacić. Przedstawiliśmy im plusy takiego rozwiązania. Dzięki temu dziś mamy świadomych użytkowników naszej wewnętrznej chmury" - opowiada.

Zobacz również:

Marcin Tyburski

prezes zarządu MWT Solutions

Ostatnio coraz więcej

wdrożeń realizujemy w modelu Software-as-a-Services.

Dzięki temu, że nie zajmujemy się instalacją sprzętu komputerowego, czy też jego konfiguracją, możemy

cały projekt poświęcić na budowanie wartości dla klienta. To także znacznie przyspiesza proces udostępnienia rozwiązania.

Edukacją w tym zakresie zajmuje się także Stowarzyszenie Cloud Security Alliance Polska, zrzeszające dostawców usług cloud computing, ich klientów, a także ekspertów z zakresu bezpieczeństwa, prawa i audytu. Jest to rodzaj platformy wymiany informacji pomiędzy dostawcami a klientami, która ma również służyć podnoszeniu świadomości i edukowaniu. W naszym regionie Europy edukacja i podnoszenie świadomości na temat cloud computing są kluczowymi potrzebami. "Takie działania prowadzone są też w innych krajach. Przykładowo stworzono programy edukacyjne związane z chmurą na uczelniach wyższych. Program funkcjonuje już na siedmiu europejskich uniwersytetach. Mam nadzieję, że zainteresujemy tym również polskie uczelnie. Członkami naszego stowarzyszenia są np. przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, którzy są wstępnie zainteresowani uruchomieniem takiego kierunku" - mówi Marcin Fronczak. Dodaje, że Cloud Security Alliance wydaje też certyfikaty CCSK - Certified Cloud Security Knowledge potwierdzające wiedzę z zakresu zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwa w modelu cloud computing.


TOP 200