Chmura to wolność wyboru

Kto więc straci na rewolucji prowadzonej pod sztandarem cloud computing?

Nie chcę tak stawiać sprawy. Jestem przekonany, że cloud da nowy impuls do rozwoju przemysłu IT. Informatyka potrzebowała świeżej idei. Chmura to przejaw coraz większej dojrzałości IT, upodabniania się do innych rozwiniętych branż, jak telekomunikacja czy energetyka. Chmura to odpowiedź na potrzebę zwiększenia elastyczności IT w aspekcie wsparcia potrzeb biznesu.

Z pewnością jednak pewne modele oferowania IT i wykorzystywania jej odejdą do lamusa. Co cloud zmieni na rynku?

Na pewno chmura stanowi kolejny krok w kierunku obniżenia bariery wejścia dla firm tworzących oprogramowanie. Duzi gracze powinni mieć na uwadze, że prędzej niż później pojawi się rzesza małych firm, które stworzą aplikacje w chmurze, chociażby w technologii .NET oferowanej w środowisku Microsoft Azure wykorzystując zaawansowane technologie które dotychczas niejednokrotnie były dla nich niedostępne.

Czy sektor publiczny powinien interesować się chmurą?

Nie mam wątpliwości, że jako podatnicy powinniśmy dążyć, aby administracja korzystała z modelu cloud. Z pewnością przysłużyłoby się to zwiększeniu racjonalności wydatków na IT. W chmurze nie da się kupić serwerów i dopiero potem szukać dla nich zastosowania, co zdarzało się w polskich urzędach.

Pomimo wielu oczywistych korzyści m.in. uproszczenia procedur i przyspieszenia projektów, dostrzegamy obawy związane z przekazaniem danych zewnętrznej firmie. Najczęściej są one nieuzsadanione, ale trzeba czasu i pozytywnych przykładów, by tę percepcję zmienić. Nie mam wątpliwości, że Microsoft i inne wielkie firmy oferujące rozwiązania w modelu cloud potrafią zadbać o dane, ich poufność i dostępność niegorzej niż większość instytucji publicznych robiących to na własną rękę.

Jaki produkt Microsoftu jest dzisiaj "najbardziej cloud"?

Moje pierwsze skojarzenie to Exchange. Zaraz potem platforma deweloperska .NET czy SQL . Jednak na przyszły rok szykujemy Office, który będzie działać zarówno na terminalu, jak i w chmurze. Office, Exchange, Sharepoint to jądro naszego biznesu. Jeśli w tych obszarach Microsoft decyduje się stawiać na chmurę to znak, że sprawę traktujemy naprawdę serio.

Jakie cele związane z cloud computing ma dyrektor polskiego oddziału?

Chciałbym, aby po roku wzmożonych działań z naszej strony wszyscy użytkownicy naszych technologii zdawali sobie sprawę z możliwości przeniesienia części rozwiązań do środowiska cloud. Po trzech latach chciałbym, aby w Polsce było milion stanowisk korzystających poprzez sieć z naszego centrum danych serwującego usługi w chmurze. To mój osobisty cel, niezapisany w korporacyjnych planach.


TOP 200