Chmura publiczna i prywatna hybrydowa, czyli co dla kogo

Wiadomości Kiedy firma powinna zdecydować się na chmurę publiczną, a kiedy lepszym wyborem będzie prywatna? A może warto podjąć jeszcze inną decyzję i postawić na rozwiązanie hybrydowe?

Przetwarzanie w chmurze to obecnie standard dla operacji biznesowych opartych na danych. Nie ma w tym nic dziwnego - chmura to po prostu bardzo duża wartość dla organizacji. Służy m.in. do usprawnienia przepływu pracy, skutecznego skalowania aplikacji webowych, czy też zarządzania algorytmami uczenia maszynowego.

Niektóre firmy nie wiedzą jednak o tym, że istnieją różne rodzaje platform chmurowych - niektóre bardziej lub mniej dostosowane do ich potrzeb. Na czym polega więc różnica pomiędzy chmurą prywatną a publiczną? I kiedy dobrą opcją jest chmura hybrydowa?

Dla kogo chmura publiczna?

Chmura publiczna zapewnia szereg korzyści. Przykładowo nie trzeba inwestować w infrastrukturę – to dostawca usługi zajmuje się wdrożeniem i utrzymywaniem infrastruktury, a dodatkowo możemy liczyć na nieograniczoną skalowalność. Publiczne chmury pozwalają odpowiednio zrównoważyć obciążanie, przez co unikamy przestojów i awarii. Do tego koszt jest stosunkowo niski. Cenniki są zwykle elastyczne i płacimy tylko za faktycznie wykorzystane zasoby.

Oferta rynkowa jest również szeroka – zaspokoi praktycznie wszystkie potrzeby biznesowe, od opcji przechowywania danych po zaawansowane sieci z analityką predykcyjną.

W zależności od tego, jaką firmę prowadzimy, będziemy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie czy chmura publiczna jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Dla przykładu, niektóre biznesy, takie jak organizacje rządowe czy medyczne, decyzję o tym czy wybrać chmurę publiczną czy prywatną muszą podejmować na podstawie regulacji panujących w danej lokalizacji. Do tej pory zazwyczaj trzeba było wybierać chmurę prywatną i mieć nad wszystkim kontrolę, ale w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się oferty chmur publicznych, które mają niezbędne zabezpieczenia i spełniają normy dla konkretnych branż.

Warto natomiast podkreślić, że chmura publiczna to bardzo dobry wybór dla firm, których potrzeby nie obejmują jeszcze budowy dedykowanego data center, lub którym zależy przede wszystkim na elastyczności i skalowalności rozwiązania. Ponadto jeśli firma jest globalna, chmura publiczna zapewnia łatwy sposób łączenia się z klientami w różnych lokalizacjach przy minimalnym wysiłku. W Polsce bardzo dobrą chmurą publiczną jest e24cloud – to zarazem pierwsza chmura publiczna w naszym kraju. Jest dostępna w modelu Infrastructure as a Service (IaaS) i zapewnia bezpieczną i elastyczną przestrzeń obliczeniową. Można ją skalować w górę i w dół, w zależności od aktualnych potrzeb.

W przypadku chmur publicznych ciekawą cechą jest możliwość kontroli nad zasobami. Przykładowo w e24cloud możemy zmieniać zasoby w ciągu mniej niż 60 sekund (!!!), rozszerzając storage obiektowy czy dyski SSD. Co więcej, chmura ta jest zgodna z AWS EC2, więc możemy korzystać ze sprawdzonych aplikacji, przenosić projekty między dostawcami i automatyzować zarządzanie całą infrastrukturą. Plus: dane są przechowywane na terenie Polski, w zgodzie z wytycznymi UE oraz IODO.

Chmura prywatna i hybrydowa - kiedy i dlaczego?

Jeśli serwery oraz oprogramowanie do wirtualizacji są własnością danej firmy, a w dodatku są dedykowane tylko jednemu użytkownikowi lub grupie powiązanych ze sobą użytkowników, to wtedy mówimy o chmurze prywatnej. Taka chmura zwykle znajduje się w tym samym miejscu, co biuro przedsiębiorstwa, choć nie jest to warunek. Właściciel jest natomiast odpowiedzialny za zarządzanie serwerami, systemem operacyjnym, środowiskiem wirtualnym, jak również konserwacją rozbudową, gdy zajdzie taka potrzeba.

Prywatna chmura jest zalecana dla firm i branż, gdzie mamy do czynienia z wieloma regulacjami (np. opieka zdrowotna, instytucje rządowe), lub firm technologicznych, które potrzebują pełnej kontroli i mają rozbudowane zasady dotyczące bezpieczeństwa w zakresie infrastruktury i danych.

Coraz częstszą praktyką biznesową jest wynoszenie prywatnej chmury obliczeniowej do zewnętrznych centrów danych. Głównie w celu zapewnienia odpowiednich warunków i standardów bezpieczeństwa jakie są w stanie zapewnić specjalizujące się w tej dziedzinie firmy np. tj. Beyond.pl. Dodatkowym atutem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z supportu do utrzymania i zarządzania infrastrukturą. W takiej sytuacji firma nie musi martwić się o wszystkie prace związane z ciągłością działania i może skupić się na kluczowych działaniach firmy.

Warto natomiast zauważyć, że istnieją jeszcze chmury hybrydowe. To rozwiązanie pozwala łączyć publiczną chmurę obliczeniową z prywatną, a także rozbudować je o dedykowane zasoby serwerowe. Przykładem chmury hybrydowej jest e24cloud w Beyond.pl z współdzielonymi zasobami dyskowymi. Jest to dedykowane rozwiązanie, które pozwala na połączenie publicznej chmury z fizycznym serwerem w celu zapewnienia wydzielonej mocy obliczeniowej tylko do użytku klienta.

Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy zyskują wydajne środowisko chmurowe do obsługi dużego i zmiennego ruchu np. w sklepach online oraz bezpieczną dedykowaną odseparowaną przestrzeń, gdzie przechowywane są dane wrażliwe. Firmy, które mogą w ten sposób „dzielić” swoje działania, będą czerpać duże korzyści z chmury hybrydowej.

Autor: Grzegorz Kubera