Chmura – niewykorzystany potencjał

Cisco ogłosiło wyniki światowego badania, z którego wynika, że choć wykorzystanie chmury rośnie coraz szybciej, niewiele organizacji maksymalizuje korzyści przez nią oferowanych. Sponsorowane przez Cisco badanie “Cloud Going Mainstream: All Are Trying, Some Are Benefiting; Few Are Maximing Value” zostało opracowane przez International Data Corporation (IDC).

Opiera się na wywiadach z menedżerami odpowiedzialnymi za decyzje IT w ponad 6100 organizacji z 31 państw, którzy wdrażają chmury prywatne, publiczne i hybrydowe w swoich środowiskach IT. To druga edycja badania, które w porównaniu z zeszłym rokiem przeprowadzono na dwukrotnie większej próbie badawczej.

Według badania, niemal 68 procent organizacji wykorzystuje chmurę w celu podniesienia efektywności swojego biznesu. Jest to wzrost o 61 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Wzrost wykorzystania chmury napędzają aplikacje, w tym rozwiązania chmurowe z obszaru bezpieczeństwa i internetu rzeczy.

Zobacz również:

  • Wyniki konkursu AudIT 2023
  • Dla bezpieczeństwa warto inwestować w chmurę hybrydową
  • SAP S/4HANA Cloud zapewnia doskonały rozwój i przyspiesza cyfryzację

Jednocześnie, większość organizacji (69 procent) nie posiada dojrzałych strategii chmurowych, a jedynie 3 procent posiada optymalne strategie chmurowe generujące ponadprzeciętne rezultaty. IDC wskazuje pięć poziomów dojrzałości chmurowej firm: ad hoc, oportunistyczny, powtarzalny, zarządzalny i zoptymalizowany. IDC za dojrzałe uznaje strategie na poziomie powtarzalnym, zarządzalnym i zoptymalizowanym.

Organizacje najbardziej zaawansowane pod względem wykorzystania chmury osiągają korzyści rzędu średnio 3 milionów dolarów w dodatkowych przychodach i 1 miliona dolarów w zaoszczędzonych kosztach na jedną aplikację chmurową rocznie. Źródłem tego wzrostu przychodów jest sprzedaż nowych produktów i usług, szybsze pozyskiwanie nowych klientów czy skuteczniejsze wchodzenie na nowe rynki.

Badanie wskazuje także liczne przeszkody na drodze organizacji do dojrzałości chmurowej, takie jak brak kompetencji, brak jasno zdefiniowanej strategii, silosowa struktura organizacyjna czy brak synchronizacji między IT a biznesem.

Pełny tekst badania znajduje się tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200