Chmura nie zastąpi starej informatyki

Na polskim rynku obecna jest większość czołowych dostawców usług cloud computing. Coraz aktywniejsze są jednak na nim lokalne firmy informatyczne. Cloud computing budzi też zainteresowanie oparatorów telekomunikacyjnych, oferujących usługi tego typu zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z dostawcami rozwiązań IT. Ostatnio na ten rynek wchodzi Grupa TP oraz jej spółka zależna Integrated Solutions.

Najważniejszymi czynnikami za wprowadzeniem rozwiązań cloud computing wskazywanymi przez klientów są: optymalizacja kosztów, szybkość wdrożenia i elastyczność rozwiązań IT w chmurze. Badanie pokazuje, że klienci świadomi są konieczności efektywniejszego wykorzystania zasobów teleinformatycznych, a szansy na to upatrują w umiejętnie adaptowanych elementach chmury obliczeniowej.

Zobacz również:

"Choć cloud computing jest tematem gorącym, nie będzie on w najbiliższym czasie odgrywał dominującej roli w stosunku do tradycyjnego modelu korzystania z technologii ICT. Jest to spowodowane tym, że decyzja o wejściu w chmurę zależy od wielu czynników, a nie tylko efektywności i kosztów. Liczą się: rola IT, strategia firmy, przekonania i doświadczenia. Jednak pewne trendy obserwowane są już teraz: rosnąca mobilność, konsumeryzacja czy wchodzenie na rynek pracy tzw. digital natives spowodują, że większość organizacji będzie musiała rozważyć możliwość skorzystania z nowych rozwiązań" - podsumowuje Ewa Zborowska.

Chmura z punktu widzenia CIO

Badanie planów polskich CIO wobec rozwiązań cloud computing przeprowadził także magazyn CIO, podobnie jak tygodnik Computerworld - obydwa wydawane przez IDG Poland. Respondenci naszej ankiety, zorganizowanej przy wsparciu firm Fujitsu i Intel oraz Klubu CIO Polska, dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej należą ci, którzy wdrożyli w jakimś zakresie rozwiązanie cloud computing lub już podjęli decyzję o jego wdrożeniu w perspektywie 2-letniej. Należy uznać, że odsetek zdecydowanych na wykorzystanie chmury obliczeniowej jest znaczny (ok. 33% ankietowanych). W drugiej grupie znajdują się ci, którzy udzielili odpowiedzi: "nie planuję" lub "planuję, ale za 2-3 lata", lub "za 4-5 lat". Są to odpowiedzi z pozycji "przyglądamy się wdrożeniom i rozwiązaniom", oznaczają wyczekiwanie na silniejszy bodziec, zachętę.

Podobnie jak w przypadku IDC, z badania CIO wynika, że w Polsce nadal mamy do czynienia ze wstępną fazą rozwoju rynku cloud computing. Choć nie są to już pojedyncze, pionierskie przypadki. Można się porównywać, różnicować własne strategie podejścia do rozwijającego się rynku usług przetwarzania w chmurze obliczeniowej. Co więcej, wyraźnie zauważalny jest dobry klimat dla rozwoju tego modelu. Zdecydowana większość deklaruje pozytywny odbiór rozwiązań chmury prywatnej i publicznej.

Należy przy tym zauważyć, że ankietowani lepiej oceniają chmurę prywatną. Warto dodać, że przetwarzanie w chmurze obliczeniowej postrzegane jest jako podejście strategiczne, a nie chwyt marketingowy. Pomimo dostrzegania przez ankietowanych potężnej aktywności dostawców, ukierunkowanej na przekaz "o chmurze", jednoznacznie wskazują długofalowy, strategiczny charakter takiego kierunku rozwoju modelu IT. Dodatkowo uchwycony został aspekt szczególnej przydatności rozwiązania dla biznesów bez rozbudowanego "dziedzictwa" w sferze IT.

Koncepcja cloud computing nie jest nowa dla zarządzających IT i pracowników IT. To w dużej mierze nowe szaty dla koncepcji i rozwiązań przetwarzania, które na rynku są obecne od lat. Zmiana polega na akcentowaniu znaczenia, powszechności i dojrzałości wynikającej z determinacji dostawców rozwiązań.

Stosunek szefów IT do koncepcji cloud computing

W badaniu IDC postawiono pytanie: Które zdanie najtrafniej określa Państwa stosunek do przetwarzania w chmurze? Poniżej przedstawiamy procentowy udział odpowiedzi.

39% z chmurą czy bez, racjonalizacja procesów wykorzystania IT będzie postępować

25% dobrze, że o chmurze tyle się mówi, bo przyspieszy to znacznie racjonalne wykorzystanie zasobów IT

18% chmura jest naturalną konsekwencją postępującego procesu "utowarowienia" usług IT

9% nie mam zdania w sprawie chmury

4% za tym hasłem nie kryją się żadne nowe produkty ani koncepcje

Źródło: IDC


TOP 200