Chmura kosztuje za dużo? Wiele firm przekracza wydatki

Z badania Couchbase wynika, że wiele organizacji znacznie przekracza wydatki na usługi w chmurze, potencjalnie marnując miliony dolarów każdego roku.

Chmura może być workiem bez dna? / Fot. Unsplash.com

Chmura może być workiem bez dna? / Fot. Unsplash.com

Couchbase podaje, że duże przedsiębiorstwa na ogół wydają ponad 33 mln dol. rocznie na usługi w chmurze, z czego 35% tych wydatków to opłaty za coś, co nie było potrzebne. Z tego powodu firmy tracą nawet ponad 8,75 mln dol. w skali roku - te pieniądze mogłyby trafić w inne miejsca albo zostać zaoszczędzone.

Sprawdź: Oszust z Tindera

Zobacz również:

  • Dla bezpieczeństwa warto inwestować w chmurę hybrydową
  • Microsoft poszerza portfolio gier i ogłasza partnerstwo z Boosteroid
  • Cyberbezpieczeństwo coraz ważniejsze dla branży logistycznej

Firma rozmawiała z 650 menedżerami IT o ich doświadczeniach z przechowywaniem danych w chmurze i wdrażaniem chmury. Nadwyżkę kosztów przypisała wielu różnym czynnikom.

Ile kosztuje chmura i dlaczego wydajemy za dużo?

Nadmierne wydatki biorą się m.in. z tego, że firmy w niewystarczającym stopniu monitorują zużycie usług i płacą za coś, z czego nie korzystają. Brakuje optymalizacji kosztów, a także często dobierane są nieelastyczne plany cenowe.

W rezultacie klienci płacą często za coś, czego nie wykorzystują, albo nawet nie wiedzą, że mają do tego dostęp.

Couchbase informuje ponadto, że niektórzy dostawcy chmurowi zapewniają dostęp do narzędzi zarządzania, ale te nie dają wystarczającej kontroli nad zasobami. Wówczas administrator danej firmy stara się zarządzać zasobami, ale w praktyce i tak nie jest w stanie tego robić w sposób optymalny i firma przepłaca za usługi.

Badanie wykazało również, że ponad jedna trzecia (36%) firm stwierdziła, że usługi w chmurze przyjęte w ciągu ostatnich trzech lat nie spełniły oczekiwań, podczas gdy 56% ankietowanych stwierdziło, że decyzje dotyczące wdrażania chmury utrudniły zaplanowane projekty transformacji cyfrowej w 2021 r. Ponadto 48% deklarowało, że chmura okazała się droższa niż początkowo wynikało z estymacji kosztów.

Zobacz: Speed Test

Większość, bo 61% przedsiębiorstw, musiało ograniczyć swoje ambicje związane z transformacją cyfrową z powodu wyzwań dotyczących usług chmurowych. Aż 58% firm wybrało też usługi w chmurze, które nie mają możliwości skalowania w celu zaspokojenia zwiększonego popytu. Pojawia się więc wniosek, że wiele firm ma problem z odpowiednim dobraniem usługi.

Co ciekawe, pomimo problemów aż 95% ankietowanych przyznało, że przenoszenie infrastruktury IT do chmury jest nieuniknione.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200