Chmura Krajowa nabiera rozpędu - Accenture ważnym strategicznym partnerem

Od momentu uruchomienia Polskiej Chmury Krajowej minęło sześć miesięcy i wśród pierwszych podmiotów gospodarczych, które zgłosiły do niej swój akces, była firma Accenture. Jest ona obecnie jednym z istotnych partnerów strategicznych tego ważnego dla polskiego rynku IT przedsięwzięcia.

Warto przypomnieć iż współzałożycielami spółki technologicznej będącej operatorem Chmury Krajowej, która powstała w czwartym kwartale 2018 roku, są dwa podmioty: PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju, a jej pierwszym użytkownikiem był właśnie bank PKO BP.

Firma Accenture jest jednym z największych globalnych integratorów rozwiązań chmurowych. W swojej działalności wykorzystuje sztuczną inteligencję używając do tego celu narzędzi udostępnianych jej przez Google. Jest też pionierem wdrożeń technologii chmurowych w obszarze bankowości. Realizuje wieloetapowy projekt dla PKO BP, którego pierwszą fazą było umożliwienie dynamicznego kreowania i skalowania środowisk testowych oraz rozwojowych.

Zobacz również:

Jak szacuje Mariusz Chudy, Dyrektor Zarządzający Accenture odpowiedzialny za rozwiązania chmurowe i transformację infrastruktury IT, około ¾ przedsiębiorstw w Polsce posiada własne serwerownie, których infrastruktura wymaga odświeżenia. I dodaje, „Zaangażowanie Accenture we współpracę z Operatorem Chmury Krajowej traktujemy przede wszystkim jako szansę na zwiększenie adopcji chmury w Polsce, która na dzień dzisiejszy jest na poziomie 11% - jednym z najniższych w Europie. Powstanie Operatora Chmury Krajowej to nie tylko niepowtarzalne na polskim rynku przedsięwzięcie technologiczne, ale także wehikuł, który może pomóc polskim przedsiębiorstwom przezwyciężyć ograniczenia prawne i regulacyjne”.

W Polsce rynek usług chmurowych intensywnie się rozwija. Jak wynika z raportu IDC rynek tych usług w kraju

– z uwzględnieniem zarówno chmury publicznej, jak i prywatnej – w 2021 roku osiągnie wartość 2 mld PLN. Szacuje się, że dzięki inwestycjom globalnych graczy, takich jak Google oraz szybszej adaptacji chmury publicznej wartość ta powinna podwoić się i wzrosnąć do 4 mld PLN w kolejnych latach.

Źródło: tailorsgroup


TOP 200