Chmura Google - obniżka cen i nowe funkcje

Na początku listopada Google odświeżyło ofertę dotyczącą platformy chmury publicznej, ogłaszając obniżenie cen usług oraz oferując narzędzia do szybkiego i łatwego konfigurowania usług chmur.

Na spotkaniu Google Cloud Platform Live, które odbyło się w San Francisco, ciekawe tezy wygłosił Brian Stevens (v-ce prezydent platformy chmur Google). Z wypowiedzi wynika, że działy IT są zbyt obciążone obsługą administracyjną chmur. Google zamierza zmienić zakres czynności, które użytkownicy mogą realizować w chmurze. Działy IT zbyt wiele czasu i pieniędzy poświęcają na realizację aspektów administracyjnych w chmurze. Chmura nie jest tak łatwa do wykorzystania i konfiguracji, skalowalna, aby sprostać wymaganiom organizacji w zakresie obsługi ich aplikacji i danych. Chmura nie jest obecnie na takim etapie realizacji, jaki docelowo zakładają programiści i wizjonerzy. Obietnice Cloud Computing są zrealizowane częściowo. Pozostało wiele do zrobienia. Brian Stevens twierdzi, że Google zrobi to lepiej niż konkurenci.

Jedną z pierwszych decyzji Google na drodze do realizacji wskazanych założeń, było ogłoszenie obniżki cen na usługi oferowane w środowisku chmury. Jörg Heilig (vice president Google's Cloud Developer Experience) stwierdził, że Google jako pierwsze obniżyło ceny, zmusząjąc konkurentów do współzawodnictwa. W dniu 4 listopada 2014 roku firma ogłosiła obniżenie cen o 47% na zasoby sieciowe, 23% na pamięci masowe BigQuery, redukcję o 79% na usługi dyskowe, a także 48% na dyski SSD.

Zobacz również:

  • Google pracuje nad układem ARM dla serwerów
  • Veeam przedstawia usługę Backup-as-a-Service dla Microsoft 365 i Microsoft Azure
  • Nowe rozwiązania firmy Amazon mogą sporo namieszać na rynku chipów AI

Zaprezentowano także listę nowych funkcjonalności, które zawierają wbudowaną platformę bazującą na kontenerach, Google Cloud Interconnect przeznaczone do bardzo wydajnej łączności sieciowej, a także wykorzystanie Firebase do budowy mobilnych aplikacji Web czasu rzeczywistego. Google Cloud Interconnect może znacznie zwiększyć wydajność aplikacji, natomiast rozwiązanie kontenerowe Google Container Engine będzie szczególnie interesujące dla przedsiębiorstw. Z wykorzystaniem Container Engine użytkownicy otrzymują możliwość łatwego przemieszczania aplikacji w chmurze, a także z chmury do prywatnego centrum danych i odwrotnie. Container Engine bazuje na otwartym projekcie Kubernetes przeznaczonym do budowy rozproszonych aplikacji, pozwalającym uruchamiać i łączyć komponenty aplikacji, wykorzystując niezależne maszyny wirtualne. Google przedstawiło także czterech nowych klientów: OfficeDepot, sklep internetowy Zulily, WiX oraz Atomic Fiction realizujących efekty specjalne do filmów. Kevin Baillie (Atomic Fiction) wybrał infrastrukturę chmur w celu zapewnienia szybkiego i wydajnego tworzenia efektów specjalnych. Warto przytoczyć słowa Baillie wypowiedziane na spotkaniu: "Kochamy filmy, nie centra danych. Dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do tego projektu. Nie jesteśmy specjalistami od centrum danych. Z wykorzystaniem zasobów chmur, artyści mogą pracę wykonywać znacznie szybciej, co zwiększa kreatywność".

To dobry czas dla Google na nowe podejście do przestrzeni chmur. Amazon dominuje na całym rynku, a Microsoft Azure generuje coraz wyższe zyski. Kilka miesięcy temu Synergy Research Group opublikowało badania pokazujące, że Microsoft i IBM nabierają tempa na rynku usług infrastruktury chmur, naciskając na Amazon i wyprzedzając głównego rywala w postaci Google. Amazon pozostaje liderem, ale Microsoft prezentuje znakomitą formę, dystansując Google pod względem wzrostu zysków. Zgodnie z opiniami analityków, Google potrzebuje dużych zmian lub straci pozycję na rynku chmur, gdzie od zawsze stanowiło jednego z głównych dostawców usług.

Dan Olds – analityk z The Gabriel Consulting Group twierdzi, że Google musi mocno zaznaczyć obecność w ramach rozwiązań chmury publicznej. Amazon przejął znaczącą część tego rynku na przestrzeni ostatnich kilku lat. Równie szybko rozwija się Microsoft. Google posiada zasoby, wiedzę i umiejętności niezbędne do zbudowania konkurencyjnej alternatywy wobec Amazon oraz Microsoft. Jak pokazują analizy jest o co walczyć. Oczekuje się, że globalna wartość rynku publicznej chmury wyniesie 191 miliardów USD w 2020 roku. Oznacza to 20% wzrost w stosunku do szacunków Forrester opublikowanych w kwietniu 2011 roku. Na koniec 2013 roku ten rynek osiągnął wartość 58 miliardów USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200