Chłodzenie w trzech wymiarach

Gigabyte wprowadził do oferty nowy, ciekawy produkt – 3D Cooler. Jest to uniwersalny układ chłodzenia do procesorów Intela i AMD. Urządzenie chłodzi procesor zasysając chłodne powietrze nie tylko z boku, ale także z góry i dołu radiatora. Dodatkowo jest atrakcyjnie podświetlane, co spodoba się zapewne miłośnikom moddingu.

Chłodzenie w trzech wymiarach
Zaletą chłodziarki ma być także jej niewielka waga. Jak wiadomo układy chłodzenia przeznaczone do najnowszych procesorów są zwykle bardzo ciężkie, przez co trudno je zainstalować, a łatwo zniszczyć płytę główną. Gigabyte opatentował budowę miedzianego radiatora, który ma być szczególnie wydajny w odprowadzaniu ciepła. 3D Cooler pasuje do procesorów P4, K8 (Athlon 64 i 64-FX) oraz K7 (Athlon i Duron).

Nietypowym rozwiązaniem jest umieszczenie w centrum radiatora, wentylatora o konstrukcji pozwalającej na zasysanie chłodnego powietrza w promieniu 360 stopni. Żeberka radiatora wyposażono także w układ rurek wypełnionych gazem. Mają one 10-razy lepsze właściwości przewodnictwa ciepła niż miedź. Wentylator wyposażono z kolei w podwójne łożyska kulkowe, które mają pracować bezawaryjnie przez 70 tys godzin.

Cooler dostarczany jest z panelem przeznaczonym do instalacji w 3,5-calowej wnęce na przednim panelu obudowy. Znajdujące się na nim pokrętła pozwalają na płynna regulację prędkości obrotowej wentylatora (pomiędzy 2, a 4 tys. obrotów na minutę). Poziom głośności wynosi od 20 do 40 dBA.


TOP 200