Chipy spod Wawelu

W ciągu najbliższych dwóch lat Motorola zainwestuje w Krakowie 110 mln USD.

W ciągu najbliższych dwóch lat Motorola zainwestuje w Krakowie 110 mln USD.

Jeszcze w kwietniu br. rozpocznie działalność w Krakowie centrum oprogramowania Motoroli. W roku 2000 utworzony zostanie zakład produkujący półprzewodniki. Pod koniec marca br. władze Krakowa i przedstawiciele amerykańskiego koncernu podpisali stosowną umowę. Obie inwestycje będą dokonane w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomiczniej - tzw. Krakowskim Parku Technologicznym (KPT). Łączna ich wartość ma wynieść ok. 110 mln USD.

Oprogramowanie i półprzewodniki

Na krakowskie centrum oprogramowania, pierwsze w Europie, amerykański koncern zamierza przeznaczyć 18 mln USD, z czego jedynie 10% na nowy budynek, a pozostałą część na specjalistyczny sprzęt. Zatrudnionych zostać ma tam docelowo ok. 500 osób, głównie wysokiej klasy specjalistów, absolwentów krakowskich wyższych uczelni z takich kierunków, jak: informatyka, robotyka, mikroelektronika i telekomunikacja. Zatrudnione w nim osoby zajmą się projektowaniem oprogramowania dla produktów wytwarzanych przez Motorolę, m.in. systemów telekomunikacyjnych trzeciej generacji, takich jak UMTS (Universal Mobile Telecommunications System).

Kolejny etap inwestycji Motoroli w Polsce to budowa zakładu, w którym będą montowane i testowane półprzewodniki. Układy produkowane w Krakowie będą stosowane m.in. w telefonach komórkowych i komputerach amerykańskiej spółki. Na tę inwestycję zostanie przeznaczone 90 mln USD. Rozpoczęcie działalności fabryki planowane jest na rok 2000.

Zachęta dla innych

"Mamy nadzieję, że wejście Motoroli do Polski zachęci także inne duże firmy z branży teleinformatycznej do zainwestowania swoich środków w Krakowskim Parku Technologicznym" - mówi Krzysztof Goerlich, wiceprezydent Krakowa. Jest to pierwsza umowa z firmą, zamierzającą rozpocząć swoją działalność w tej specjalnej strefie ekonomicznej.

Zainteresowanie rozpoczęciem działalności w Krakowskim Parku Technologicznym wykazywały firmy Intel i Samsung, który chciał produkować pamięci typu DRAM.

Inwestycjami w KPT jest zainteresowanych ok. 40 firm. Kilkakrotnie Kraków odwiedzali także przedstawiciele IBM. "To normalne, że nasi przedstawiciele odwiedzają różne kraje w poszukiwaniu ewentualnych miejsc na nasze inwestycje. Byli już w Polsce. Sądzę, że nie pierwszy i nie ostatni raz" - mówi Agnieszka Dziedzic z . Także dwóch innych producentów układów scalonych, oprócz Motoroli, wykazywało zainteresowanie rozpoczęciem działalności w KPT. Były to Intel i koreański Samsung, który chciał produkować pamięci typu DRAM. Jednak na razie ze względu na słabą sytuację na rynku półprzewodników obie firmy wstrzymały podjęcie decyzji o jakichkolwiek inwestycjach.

Uczelnia i podatki

Motorola deklaruje chęć współpracy z polskimi uczelniami. Dotyczyć to ma finansowania stypendiów dla studentów, organizowania wspólnych projektów badawczych i konferencji naukowych. Według Motoroli, właśnie dostęp do wykwalifikowanych kadr był jednym z czynników, który zdecydował o wyborze Krakowa jako miejsca do inwestycji. Drugim było powstanie specjalnej strefy ekonomicznej. Z polskich miast były brane pod uwagę także m.in. Poznań, Warszawa i Wrocław. Oba polskie zakłady wejdą w skład sieci 18 placówek badawczo-rozwojowych i 14 zakładów produkcyjnych Motoroli w regionie EMEA (Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce).

Specjalną strefę ekonomiczną w Krakowie utworzono na 12 lat i funkcjonuje ona od 1 styczna 1998 r. Krakowski Park Technologiczny ma być miejscem, w którym na specjalnych warunkach będą inwestować firmy tworzące i wykorzystujące tzw. "zaawansowane" technologie, a więc z branż komputerowej, telekomunikacyjnej i elektronicznej. Jeśli zainwestują one ponad 2 mln ecu (7,6 mln zł), przez pierwsze sześć lat funkcjonowania strefy będą całkowicie zwolnione od podatku. Przez pozostały okres będą płacić tylko 50% podatku.

O tym, kto wejdzie do strefy, decyduje spółka zarządzająca - Centrum Zaawansowanych Technik Sp. z o.o. 50% udziałów ma w niej Skarb Państwa. Pozostałą część w postaci raportów wniosły: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, gmina Kraków oraz Huta Sendzimira. Instytucje te zaoferowały wspólnie 66 ha gruntów w trzech miejscach wokół Krakowa (Czyżynach, Pychowicach oraz na obszarze należącym do huty).


TOP 200